SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Merkezi sorun

29 Temmuz 2015

ÇIK söylemek gerekirse, Gökhan (sakat), Şener (cezalı) eksiği ile sağ kanadın sol ayaklı Hasan Ali'ye, sol bekin ise hazır olmayan Caner'e teslim edilmesi maç öncesi büyük sıkıntı yarattı kafalarda. Çünkü defans ortası (Alves-Kjaer başladı) her hazırlık maçı sonrası nakarat gibi eleştiriliyor, bu bloktaki ağırlığa dikkat çekiliyordu. Nitekim Souza-Topal ikilisinin gediği kapamak için görev aldıkları açıktı. İleriyi değil, hep geriyi düşünüyorlardı. Nani ile Diego'nun kanatlara çekilmesi, Caner ve Hasan Ali'nin çıkışını engellemişti. Zira o yıldızlardan yardım gelmiyordu.

İşte bu savunma zaafları, Ukrayna'da 3 resmi maç oynayan, Şampiyonlar Ligi'nin son 5 yıldaki abonesi Shakhtar'ın artık oturmuş futbolunu ön plana çıkardı. Lucescu'nun öğrencileri ilk 30 dakikada 4 kez golle burun buruna geldi. Alves, Kjaer, Volkan hataları dışında, yine Volkan'ın müthiş kurtarışı Kadıköy'ü tedirgin etti. Fenerbahçe'nin çift santforlu sisteminde, Nani ile Diego da değişken kanat ataklarına yönelince orta sahada kimin oyunu kuracağı belli olmadı. Ne Topal ne de Souza bu sorumlulukta değildi. İlk yarıda Fernandao'nun kafası dışında pozisyon üretemeyen temsilcimizin, takım olamama sıkıntısı gün gibi ortadaydı.

Fenerbahçe'nin, ikinci yarı başındaki hücum kıpırdanışında, Diego'nun biraz daha merkeze gelmesinin rolü vardı. Sow da sol kanada yönelince, tehlike olmasa bile tehdit başladı Shakhtar kalesine… Ancak Nani'nin düşük fiziği ile toptan kaçması, Fernandao'nun top alamaması ile enstantane yaşanamadı. Bu yüzden Meireles-Topal değişikliği takımı biraz daha ileri taşımak, Sow-Van Persie değişimi ise forvetteki kısırlığı gidermek içindi. İşe yaradı da… İki pozisyon ardı ardına izlendi. Ama bu kez de fizik kondisyon düştü. Kısa süreli baskı, sabun köpüğü gibi hissedildi.

Bu skor felaket değil. Rövanş her türlü sonuca açık. Yine de 700 gün sonra gelen Avrupa sınavı aslında en iyi hazırlık maçı gibiydi. Bizim gördüğümüz; savunma kırmızı alarm veriyor, aynı tipteki Souza-Topal orta sahada yan yana oynayınca hücum gücü zayıflıyor, sahanın en iyilerinden Diego merkezde (ikinci yarıda olduğu gibi) daha yararlı oluyor. Ve Fernandao'nun yanında Sow ikinci forvet olarak lüks kaçıyor. Yani sarı-lacivertli ekipte derin bir merkez sorunu yatıyor. Hem defansta, hem de orta sahada… Oyunu kanatlara yaymak bir düşünce olabilir. Ama merkezsiz çatı kolay kurulmuyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek