SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihin ilk kadın antrenörü!

Amerikan Futbolu Ligi (NFL) takımlarından Arizona Cardinals, Jen Welter'i linebacker olarak görevlendirdi ve tarihin ilk kadın antrenörüne sahip oldu.

Güncellenme: 12:59, 28/07/2015
Tarihin ilk kadın antrenörü!

Amerikan Futbolu Ligi (NFL) takımlarından Arizona Cardinals’ın, “linebacker” (savunma hattının arkasındaki mevki) çalıştırıcısı olarak görevlendirdiği Jen Welter, “NFL tarihinin ilk kadın antrenörü” oldu.

NFL’den yapılan açıklamaya göre, Cardinals Başantrenörü Bruce Arians, sezon öncesinde takımın linebacker antrenörlüğünü yapması için profesyonel olarak 14 sezon ragbi oynayan Jen Welter’ı ekibine dahil etti. Spor psikolojisi dalında doktora yapan 37 yaşındaki Welter böylece “NFL tarihinin ilk kadın antrenörü” unvanını aldı.

2014’ün şubat ayında Amerikan futbolu salon liginde Texas Revolution forması giyerek “erkekler liginde oynayan ilk kadın Amerikan futbolcusu” olan Welter, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki “jwelter47” isimli hesabından yaptığı açıklamada, “Bu harika takımın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Bruce Arians ve Arizona Cardinals’a teşekkürler” ifadelerine yer verdi.

Cardinals’ın internet sitesinde görüşlerine yer verilen koç Arians ise “Antrenörlük, öğretmekten daha fazlası değil. Oyuncular, en çok kendilerini nasıl daha üst seviyeye yükselteceğinizi önemsiyor. Bu fırsatın, ona yeni kapılar açacağına gerçekten inanıyorum” yorumunu yaptı.