SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Pan Amerikan Oyunları’na ABD damgası

Pan Amerikan Oyunları’na ABD damgası

Kanada'da düzenlenen Pan Amerikan Oyunları'na 103'ü altın toplam 265 madalya kazanan ABD damga vurdu.

Kanada’nın Toronto kentinde 7 Temmuz’da başlayan 17. Pan Amerikan Oyunları dün gece düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi. Oyunların kapanış töreninde ünlü rap şarkıcısı Kanye West, pop şarkıcısı Pitbull ve Serena Ryder konser verdi.

Bazı gruplar tarafından Toronto’ya gelmemesi için imza kampanyası başlatılan West, verdiği konser sonrası mikrofonunu sahneye fırlatarak, podyumu hızla terk etti. Ünlü şarkıcı, kendisinden imza almak için bekleyen hayranlarıyla da bir araya gelmeden ülkeden ayrıldı.

ABD DAMGA VURDU

Pan Amerikan Oyunları’na madalya sıralamasındaki liderliğini son haftaya kadar koruyan ev sahibi Kanada, daha sonra üst üste altın madalyalar kazanan ABD’ye geçildi.

ABD’li sporcular, 103 altın, 81 gümüş, 81 bronz ve toplamda 265 madalya kazanarak oyunların galibi oldu. ABD’yi 78 altın, 69 gümüş, 70 bronz ve toplamda 217 madalya ile ev sahibi Kanada ikinci, 41’i altın olmak üzere toplam 141 madalya ile de Brezilya üçüncü olarak takip etti.

BİR SONRAKİ EV SAHİBİ PERU

Dünyanın Yaz Olimpiyat Oyunları ve Asya Oyunları’ndan sonraki en büyük üçüncü spor organizasyonu olarak bilinen Pan Amerikan Oyunları’nın 18’incisi Peru’nun başkenti Lima’da 26 Temmuz-11 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

İlk kez 1942 yılında düzenlenmesi kararlaştırılan ancak II. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle ertelenen oyunların ilki 1951 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlendi. Pan Amerikan Oyunları’na en son 2011 yılında Meksika ev sahipliği yapmıştı.

Her dört yılda bir, Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan bir yıl önce düzenlenen Pan Amerikan Oyunları’na, Latin Amerika, Güney Amerika, Karayipler ve Kuzey Amerika’dan 41 ülke katılıyor.