SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, American Ulusal Basketbol Ligi (NBA) yönetimini Avrupa basketboluna saygı duymamakla eleştirdi.

Ömer Aşık’ın sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkarıldığını söyleyen Ataman, yıldız oyuncunun tedavisini turnuva tarihine denk getiren NBA yönetimine yüklendi. Ömer’e bu konu hakkında eleştiri yapamayacağını söyleyen Ataman, şunları söyledi:

“Spor sadece kontratlar, kazanılan paralar değil. Burası milli takımlar. Oyuncuların kendi ülkelerine karşı sorumluluklarını yerine getirme yeri. Bundan mahrum bırakılmak isteniliyor. Furkan Aldemir’de de aynı şey oldu ama o dirayet koydu ve bugün bizimle. Ömer’in durumu biraz daha ciddi tabi. Ama baktığınız zaman NBA’de geçen sezon 76 maçta ilk beş oynamış bir oyuncu. NBA sezonu başlayınca da aynı şekilde oynayacak. Tedaviler bu döneme gelirse bu oyuncular milli takımlarda yer alamaz. Neyse ki Ersan bizimle ama dediğim gibi Ömer’in olmayışı ciddi bir güç kaybı.”

“AVRUPA BASKETBOLUNA DAMGA VURMASINI BEKLİYORUZ”

Milli takımda çok yetenekli bir jenerasyon yakaladıklarının altını çizen Ataman “Elimizde yeni bir jenerasyon var. Bu jenerasyonun birkaç yıl içerisinde Avrupa basketboluna damga vurmasını bekliyoruz. Umarım bu yılda Avrupa Şampiyonası’nda bunun ilk adımları başlar” dedi.

Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’a özel olarak değinen Ataman, şu ifadelerde bulundu:

“Genç oyuncularımız var ama tecrübe kazanan oyuncularımız da var. Bunlardan biri Cedi Osman. Geçen yıl 15 dakika ortalama ile oynuyordu. Çok iyi bir sezon geçirdi. Allah hastalık ve sakatlık vermesin bu sene Avrupa Şampiyonası’nda en önemli kozlarımızdan birisi olacak.

Bir de Furkan Korkmaz var. 19 yaş altında Avrupa’nın en iyi sporcusu seçildi. Onları da ilave ederek Türk halkının benimsediği, sahaya çıktığı zaman heyecan veren, ay yıldız için savaşan bir takım yapacağız. İnşallah şans da yanımızda olursa bu zorlu gruptan çıkıp olimpiyat vizesi kovalayacağız.”