SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çift forvet şart

26 Temmuz 2015

Almanya’da ikinci hazırlık maçını yapan Beşiktaş, Sturm Graz'dan sonra Lille karşısında da etkili olamadı. Bunun en büyük nedeni, henüz ikinci hazırlık maçı olarak gözükse de siyah-beyazlıların hücum bölgesinde yaşadığı sıkıntı…

Özellikle ilk devrede Frei, Sosa ve Olcay'dan oluşan 4-2-3-1 sistemimin 3'lüsü, hiç bir varlık gösteremedi. Kamp başladığı günden bu yana keyifsiz gözüken Sosa'nın, takımın beyni olacağı düşünülürse bu keyifsizliğini bir an önce üzerinden atması şart. Çünkü onun formsuzluğu tüm orta sahayı, dolaylı olarak da ileri ucu bitiriyor. Aslına bakarsanız koskoca Beşiktaş'ın son yıllarda neden tek forvet oynadığı başlı başına bir tartışma konusu, ama kimse tartışmıyor.

Dönelim tekrar Lille maçına… İkinci devrede Gökhan Töre'nin oyuna girmesi, orta alana biraz da olsa hareketlilik getirdi. Beşiktaş'ın Avusturya kampında antrenman yapan 28 kişi içersinde “banko tek adam” dersek yanılmayız; bunun için de kendisini oyun içinde fark ettirdi.

Yıllardır bildiğimiz, Şenol Güneş'in başarılı hücum gücü nedeniyle sürekli hücumdan bahsettik ancak siyah-beyazlıların savunması da dün itibariyle hazır olmadığını gösterdi. Özellikle Lille ekibinin defansın arkasına attığı uzun toplarda ve hızlı adamlarıyla ileri çıkışlarında; ilk yarıda Milosevic ve Tosic, ikinci devrede ise Ersan ve Franco yavaş kaldı.

Kampta geriye kalan 3 hazırlık maçında bu eksiklerin giderileceği aşikâr. Üstelik Quaresma, Rhodolfo ve yeni gelecek bir forvet bu açıkları kapatır gibi. Ama yıllardır Beşiktaş'ın üzerinde kara bir leke gibi duran 4-2-3-1 sisteminden, daha doğrusu tek forvetli sistemden bir an önce vazgeçmesi şart.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek