SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray’da, “Cüneyt Tanman” şaşkınlığı yaşanıyor. Sarı kırmızılı kulübün efsane kaptanının futbol takımındaki görevinden istifası gözlerin Başkan Dursun Özbek ve kardeşi Mehmet Özbek'e çevrilmesine yol açtı.

Mehmet Özbek, konuşmaktan ısrarla kaçınıyor. “Kol kırılır, yen içinde kalır” diyerek Tanman'a yanıt vermeyeceğini söylüyor.

Ama iki ismin de bu açıklamalardan rahatsız oldukları da bilinen bir gerçek. Tanman'a doğrudan yanıt vermektense, seçimden bu yana yaşananları gözler önüne sermeyi tercih ediyorlar.

Dün Hürriyet'te Cüneyt Tanman'ın sözleri vardı. Bugün ise yönetimin bu krize yaklaşımını okuyacaksınız.

SEÇİLDİ “FUTBOL BANA BAĞLI OLACAK” DE

1-Dursun Özbek seçildiği gün net bir mesaj vermişti, “Futbol bana bağlı olacak. Sportif AŞ'nin başında ben olacağım. Bu gerçeği biliyorsanız, buna göre hareket etmelisiniz.” Başkan Dursun Özbek bizzat kendisinin ilgilendiği futbol şubesinde habersiz herhangi bir adımın atılmamasını istedi.

2-Mehmet Özbek belki seçilmiş yönetici değil ama Galatasaray Yönetim Kurulu'nda alınan karar ile de haziran ayında Mali İşlerden Sorumlu Başkan Danışmanı görevine getirildi. Bu karar tüm yönetimin onayı ile alındı. Ve Hamza hoca ile iyi bir ilişki kurmayı da başardı.

3-Sabri'nin tartışılan kontratı sonrasında Cüneyt Tanman'ın sorumluluğu Hamza Hamzaoğlu'na bırakan, “Hoca istedi, biz yaptık” açıklaması yönetim ve teknik heyet içinde rahatsızlık yarattı. Transfer konusunda yaptığı açıklamaları da hep tepki çekti.

ARDA AÇIKLAMASI KRİZ YARATTI

4-Barcelona'ya giden milli yıldızımız Arda Turan'ın kiralık olarak G.Saray'da oynaması konusunda Başkan Özbek, menajer Ahmet Bulut ile görüşme yaparken, Cüneyt Tanman'ın, “Arda'nın 6 aylığına gelmesi çok da doğru olmaz” açıklaması krizi yönetim katında zirveye taşıdı.

5-Dursun Özbek, Tanman'ın futbol takımı ile tam gün mesai yapmasını istedi. Ama Tanman, Avusturya kampında 4 gün kalıp İstanbul'a dönüş yaptı. Cüneyt Tanman'ın, takım ve teknik heyetle ağabey-kardeş ilişkisini tam olarak kuramaması yönetim tarafından eksiklik olarak görüldü.

6-Tanman bir kararsızlık yaşadı. “Ben A takım ile değil, bir süre altyapı organizasyonu ile uğraşayım” dedi. Başkan Özbek hem bunu hem de alt yapının başına getirdiği Ahmet Akcan ismini kabul etti. Hatta bunun için Hamza Hamzaoğlu ile görüşülüp onay da alındı.

7-Ve son 2 madde. Transferlerde yaşanan görüş ayrılıkları ile Başkan Özbek'in koyduğu konuşma yasağı.. Başkan ile ipler bu noktada tamamen koptu. Yaşanan krizin ana hatları bunlar. Bakalım ilerleyen günler neler gösterecek.