SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Diamond League’in (Elmas Lig) Londra ayağında erkekler 100 metre yarışını 9.87’lik derecesiyle kazanan Jamaikalı sprinter Usain Bolt, bu sezon dört kez 9.8 saniyenin altında koşan ABD’li sprinter Justin Gatlin’e meydan okudu.

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda Gatlin’e rakip olacağı hatırlatılan Bolt “Kimseden korkmuyorum. Her şey çok çalışmak, kendini adamak ve zorlamakla ilgili. Pekin’de her şey olabilir. Bu tamamen sizin ortaya koyduğunuz performansla ilgili. Antrenmanlarda hızlı koşuyorum, bu kolay çünkü üzerinizde bir baskı yok” dedi.

“HALA BİR NUMARAYIM”

Londra’daki koşusunu da değerlendiren Bolt, kötü start aldığının altını çizerek “Bunun üzerine çalışmam gerek fakat genel olarak yarış iyiydi. Buradaki sonuçtan memnunum. Hiçbir zaman iki numara olmadım, hala bir numarayım. Emekli olana kadar da planım bu” diye konuştu.

Pekin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na bir aydan az bir zaman kala Bolt bu sezonki en iyi derecesini 9.87 olarak geliştirirken, 33 yaşındaki Justin Gatlin bu sezon mayıs ayında 9.74 ile kariyerinin en iyi 100 metre yarışını çıkardı.

DÜNYA BU YARIŞI BEKLİYOR

Elmas Lig’in Doha’da düzenlenen ilk yarışında 9.74’lük performansıyla bireysel rekorunu kıran Gatlin, Roma ve Monaco ayaklarında da 9.7’lik derecesini korudu.

Kariyerinde iki kez doping cezası aldığı için Gatlin, Londra’ya davet edilmedi. 2013 yılından bu yana hiç birlikte yarışmayan Bolt ve Gatlin’in Pekin’deki performansı sporseverler tarafından merakla bekleniyor.