SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MUSTAFA KANARYA / AMKSPOR

TEB-BNP Peribas İstanbul Cup turnuvasının 1 numaralı seri başı Venus Williams, AMK'nın sorularını yanıtladı. Kariyerinde birçok önemli başarıya imza atan, teklerde 9, çiftlerde ise 13 grand slam zaferi kazanan, 3 olimpiyat altını bulunan 35 yaşındaki tenisçi, kazanmaktan asla vazgeçmediğini dile getirdi. Hayatının en unutulmaz anı ile ilgili soruya, “Bir sürü önemli anlar var. Her galibiyet, her kupa hatta her idman size olduğu kadar başkalarına da anı oluyor. olimpiyatlarda Serena ile aldığım 3 altın da çok özeldi” diye yanıtladı.

SİYAHLARA ÖRNEK OLDUK

Kardeşi Serena Williams ile birlikte önemli bir misyon üstlendiğini de ifade eden Venus şunları söyledi: “Serena ve ben, bugüne kadar yapılmamış pek çok şeyi yaptık. AfroAmerikan birçok sporcuya örnek olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi basketbol, beyzbol ve futbolda yüzlerce AfroAmerikan sporcu var. Hedefimiz Serena ile bizim yaptığımız spora yeni siyah isimler kazandırmak. onlara örnek olarak siyahilerin hayatını değiştirdik ve yol açtık. onlara rol model olmak bizim için onur. Başkalarına ilham kaynağı olmak çok özel, gururluyuz.

MÜKEMMELİ ARIYORUM

Williams devam etti: “En büyük hayalim Wimbledon'ı kazanmaktı ve 5 kez başardım. Korta çıktıkça hep daha iyisini istiyorsunuz. Hala mükemmeli arıyorum. Bu yüzden kazanma duygusu hiçbir zaman eskimez. Her turnuvada oyunum bir kademe yükseliyor. Daha iyiye gidiyor. Bir sonraki Grand Slam'i dört gözle bekliyorum. Hayalim tekrar Grand Slam kazanabilmek. Tenis fedakarlık gerektiriyor. Bir yaşam biçimi, her şeyi tenis için yapıyorsunuz. Uyumak, yemek yemek, dinlenmek, her şeyiniz tenise endeksli.

VENUS KİMDİR?

1980 doğumlu olan Venus, ilk profesyonel maçını 1994'te oynadı. Bugüne kadar teklerde 44, çiftlerde 22 kupa kazandı. Kariyerinde tüm Grand Slamler'de şampiyonluk yaşayan ender sporculardan biri olan Venus, 2007 Wimbledon'da finalde Marion Bartoli'yi yenerek şampiyon oldu. Dünya sıralamasının 15. basamağında bulunan ABD'li spocu, şu ana kadar 30 milyon dolar civarında para kazandı. Venus, 2005'te ilki yapılan İstanbul Cup'ta şampiyonluk yaşadı.

kawe