SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sıkıntı savunmada

22 Temmuz 2015

Fenerbahçe, Shakhtar Donetsk ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi ön eleme ilk maçı öncesi en ciddi sınavlarından birini dün teknik direktör Pereira'nın eski takını Olympiakos önünde verdi. Portekizli teknik adam, kadrosunu büyük ölçüde belirlemiş ancak arayışlara devam ediyor. Özellikle de sistem anlamında. Sarı-lacivertliler dün 90 dakika içinde 3 farklı sistemde oynadı. Skor ve futbol anlamında Fenerbahçe dün birçok kişiyi tatmin etmiş olabilir. Ancak bu futbol Shakhtar eşleşmesi için yeterli olmaz. Neden mi?

Ukrayna takımı yıllardır bir arada oynayan futbolculardan kurulu. Hocaları Lucescu 11 sezondur takımın başında. Adeta gözü kapalı oynuyorlar. 3-4 pasta rakip alana gidiyorlar. Attıkları uzun toplarla tehlikeli oluyorlar. Ukrayna ekibinin bu özellikleri göz önüne alındığında Fenerbahçe'deki eksikler daha da göze çarpıyor.

Dün Olympiakos maçında da gördük ki, Fenerbahçe, takım savunması konusunda sıkıntı yaşıyor. Kademe anlayışı ikinci planda. Yunan ekibi dün bazı pozisyonlarda ters kanada top atabilseydi, karşı karşıya daha çok pozisyon üretebilirdi. Ayrıca orta alanda kaptırılan toplar sıkıntıya neden oluyor. Fenerbahçe'nin hızlı geri gelemediğini dün bir kez daha gördük. İki stoperin arasına atılan her top tehlikeyi yanında getiriyor. Nitekim iki gol de böyle geldi. Umarım Shakhtar maçına kadar bu eksikler en aza indirilebilir.

Diego dün yine sahanın en iyilerinden biriydi. Mükemmel bir asist yaptı. Sol kanatta maça başladı, sonra sağa geçti, ardından da orta alana. Fenerbahçe'nin en etkili olduğu dakikalar Diego'nun ortada oynadığı anlardı. Çünkü Mehmet Topal da De Souza da oyun kurma açısından etkili olamıyorlar, iyi paslar dağıtamıyorlar. Diego, ikinci yarıda ise yorulduğu için çok top ezdi. Sow ve Fernandao, hem çok uyumlular hem de erken form tuttular. İkisi de toplu ve topsuz oyunda başarılı. Kjaer'de olumlu bir toparlanma var. İkinci gol öncesi Sow'a attığı pas inanılmazdı. Danimarkalı geriden iyi oyun kuruyor.

Kısacası Fenerbahçe iyiye gidiyor ama bu performans Shakhtar için yeterli olur mu bilmem.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek