SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Kupası tarihindeki unutulmaz goller

En büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası’ndan hepimizin unutamadığı maçlar ve bu maçlarda atılan muhteşem goller vardır. Biz de Dünya Kupası'ndaki unutulmaz efsane gollerden 10 tanesini sizler için derledik:

Güncellenme: 15:21, 22/07/2015
Dünya Kupası tarihindeki unutulmaz goller

10- Esteban Cambiasso (Arjantin – İspanya 2006) İnsanın başını döndüren 26 pas ile atılan bu fantastik gol uzun süre hafızalardan çıkmamıştı.

9- İlhan Mansız (Türkiye – Senegal 2002) 2002 Dünya Kupası bütün Türk futbolseverleri kalbinden vuran bir turnuvaydı. O zamanlar uygulanan ‘Altın Gol' uygulaması ile Senegal maçında kalpler yerinden çıkacak konuma gelmişken İlhan Mansız muhteşem bir vuruşla Türkiye'yi yarı finale taşıdı. Çoğu yabancı futbol otoritesi tarafından da en güzel gollerden biri olarak gösterildi.

8- Pele (Brezilya – İsveç 1958) Futbolun gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden biri olarak nitelendirilen Pele'nin 57 sene önce attığı bu gol, hala hafızalardan çıkmayacak kadar teknik dolu.

7- Ronaldinho (Brezilya – İngiltere 2002) Her yaz döneminde ülkemize tekrar transfer olan Ronaldinho'nun 2002 Dünya Kupası'nda attığı bu gol sanırım neden vazgeçilemediğini açıklıyor.

6- Manuel Negrete (Meksika – Bulgaristan 1986) Manuel Negrete'nin sakin verkaçı sonrası attığı muhteşem vole fazla söze yer bırakmıyor.

5- Joe Cole (İngiltere – İsveç 2006) Joe Cole'un muhteşem başlayıp kariyerinin sonlarına doğru hayal kırıklığı yaratan futbol kariyerindeki en önemli an bu olsa gerek. Muhteşem vuruş esnasında spikerin dediği durumu özetliyor: “Why not?”

4- Gheorghe Hagi (Romanya – Kolombiya 1994) ‘Karpatların Maradonası' lakaplı, Türkiye'de de kazandığı başarılar ve oynadığı futbol ile efsane olmuş Hagi'nin Kolombiya'ya attığı bu gol şapka çıkartılacak cinsten.

3- Edmilson (Brezilya – Kosta Rika 2002) 2002 Dünya Kupası futbol tarihinde en güzel gollerin atıldığı turnuvaların başında geliyor. Edmilson'un attığı muhteşem rövaşata golüyle adeta turnuvanın estetik gücünü tescilliyor.

2- Dennis Bergkamp (Hollanda – Arjantin 1998) Futbol, 90'larda dünyanın her yerinden çıkan futbol yıldızlarıyla altın yıllarını yaşadı diyebiliriz. Bunların en başında da “Yenilmezler” lakaplı Arsenal kadrosunun 10 numarası Dennis Bergkamp geliyordu. 1998 Dünya Kupası'nda attığı gol hafızalardan hiçbir zaman silinmedi ve futbol var oldukça da silineceğe benzemiyor.

1- Diego Maradona (Arjantin – İngiltere 1986) Futbolun yaşayan efsanesi, tekniğin ve hızın mükemmel bileşimi Maradona'nın, 1986 Dünya Kupası Arjantin-İngiltere maçında ‘Tanrının Eli' ve ‘Yüzyılın Golü'nü aynı maçta atması da kaderin bir cilvesi olsa gerek. Özellikle yıllar sonra ortaya çıkan golün daha önce yayınlanmamış versiyonu insanı Tango'ya bile başlatabilecek cinsten.

Hazırlayan: Çağrı Kaçmaz

Yayınlanma Tarihi:15:13,