SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

Futbol piyasasında dönen para, bir Asya ülkesi olan Laos’taki futbol kulübü yöneticilerini insanlıktan çıkardı. Köle, kadın, çocuk ticareti derken dünya, insanın bir mal gibi alınıp satıldığı yeni bir olayla karşı karşıya kaldı.

FIFA’nın 18 yaşından küçük futbolcuların başka ülkelere transferini yasaklamasına rağmen, yaşları 14-15 olan Afrikalı futbolcular, adeta bir mal gibi Laos’taki kulüplere satılıyor. Laos’un üst liglerinde mücadele eden hemen hemen her takımda ortalama 23 tane Afrika’dan çocuk yaşta alınmış futbolcu bulunuyor.

AKIL ALMAZ KOŞULLAR

Ailelerinden koparılan onlarca futbolcu çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Belirli bir yaşa geldiklerinde satılmak üzere alınan futbolculara ne ödeme yapılıyor ne de kalacak yer veriliyor.

Zorla sözleşme imzalatılan 14-15 yaşlarındaki futbolculara anlaşmada yer alan ücretler asla ödenmiyor. Oldukça sağlıksız koşullarda yaşayan futbolcular stadyumların soyunma odalarında, taş zeminde yatıp kalkıyorlar. Penceresi olmayan soyunma odalarında 30 kişi bir arada uyuyor.

REZALETLER BİTMİYOR

Rezalet bununla da sona ermiyor. Yaşları nedeniyle beslenmeleri, çalışma tempoları ve antrenman çeşitleri özel olarak düzenlenmesi gereken futbolcuların ne bir doktorları ne de antrenörleri bulunuyor. Başı boş bir şekilde çalışan çocukların, sakatlık ve rahatsızlık durumunda başlarının çaresine bakmaları gerekiyor.

Yani yaşamlarını ülkelerinde bin-bir zorlukla devam ettiren Afrikalılar, şimdi de sırf gelecekte iyi para edebilir gerekçesiyle çocuk yaşta ailelerinden ayrılmak zorunda bırakılıyor.