SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

17-25 Aralık operasyonunun kilit ismi İran asıllı iş adamı Reza Zarrab, futbola et atmaya başlamış ve işe Beşiktaş ile Trabzonspor’dan başlamıştı. Beşiktaş’tan 1.3 milyon TL’ye loca satın alan Zarrab, Trabzonspor’a da teberru yolu ile 2.5 milyon Dolar bağışlamış, ayrıca bankalarda kredi kolaylığı sağlamıştı.

Büyük tartışma konusu olan Zarrab’ın Beşiktaş ve Trabzonspor’a sızma çalışmalarının Fenerbahçe ile genişletilmek istenildiği öğrenildi. Ancak İranlı işadamı, sarı-lacivertli kulübün sergilediği ve daha önce görmeye hiç alışık olmadığı tavır nedeniyle adeta tokat yemişe döndü. Cumhuriyet gazetesi Spor Müdürü Arif Kızılyalın’ın haberine göre Zarrab’ın Fenerbahçe’ye yakınlaşma çalışmaları, pek istediği gibi yürümedi.

“ELİMİZDE BOŞ LOCA YOK”

Habere göre aracılar vasıtası ile Fenerbahçe Kulübü’nden loca satın almak isteyen Zarrab, “Bizim localarımız 2-3 yıllık sözleşmeli, elimizde boş loca yok, yüzlerce iş adamı da sırada, size loca satamayız” cevabı ile şaşkına döndü. Her yerde imtiyazlı davranışlara alışık olan Zarrab, bu harekete oldukça sinirlenerek, bazı loca sahiplerine ‘hava parası' teklif ettiği, ancak olumsuz yanıt aldığı belirtildi.

Konu ile ilgili konuşan bir Fenerbahçe yöneticisi de olayı doğrularken “Kulağıma geldi, ancak, loca satışı ve veya kiralama olmadığı için konunun üzerine gitmedik. İşin ayrıntılarını bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

MERSİN İLGİSİ

Zarrab, dönemin AKP'li Bakanı Zafer Çağlayan aracılığı ile Mersin İdman Yurdu'na da destek olmuş, bununla da kalmayıp 2013 Mersin Akdeniz Oyunları'na 750 bin dolarlık organizasyon yardımında bulunduğu öne sürülmüştü. Ancak bu 750 bin doların hangi kaynaklarda harcandığı ve ne şekilde faturalandırıldığı bilinmiyor.