SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“İbrahimoviç’i ikna etsem alır mısınız?”

HaberTürk Gazetesi Yazarı Serdar Ali Çelikler, bugünkü köşesinde Galatasaray'ın transfer gündemine gelen Zlatan İbrahimoviç ve Arjen Robben hakkında bir yazı yazdı. Çelikler, Zlatan İbrahimoviç'i Galatasaray'a öneren ismin Cem Uzan olduğunu belirtti.

Güncellenme: 10:17, 17/07/2015
“İbrahimoviç’i ikna etsem alır mısınız?”

İşte Serdar Ali Çelikler’in yazısındaki o bölüm:

Galatasaray Yöneticisi Ural Aküzüm, Paris'te Cem Uzan ile buluşur. Uzan, Aküzüm'e; “Paris Saint Germain'in başı FFP izlemesi ile belada. Di Maria'ya 65 milyon Euro verebilmeleri için ellerindeki bir iki oyuncuyu çıkarmaları lazım. İbrahimoviç'i ikna etsem alır mısınız?” der. Aküzüm, teklifi Dursun Özbek'e iletir. İbrahimoviç'in yaklaşık 20 milyon Euro civarında bonservisi olacağı ve yıllık 14 milyon Euro kazanan (Vergiden bağımsız. Fransa'da vergi çok yüksek ama Ibra'nın özel anlaşması var. Vergisini kulüp ödüyor) bir oyuncunun şu anki mali yapıyla transfer edilemeyeceği öngörülüyor. Bunun üzerine Cem Uzan'ın “Benim G.Saray başkanlığı dönemimde İbrahimoviç yaşlı; Robben hafif kalır” sosyal medya mesajı gelir. G.Saray yönetimi bu transferin ancak bir sponsor vasıtası ile olabileceğine kanaat getirir. Peki sponsor ile olabilir mi?

ROBBEN DE İBRA DA ANCAK SPONSORLA OLUR İbrahimoviç'in şu anki kazancını yukarıda yazdım. Robben için Bayern 20 milyon Euro bonservis istiyor. Robben'in kalan 2 yıllık kontratı süresince yıllık kazancı 10 milyon Euro. Net kazancı 5.7 milyon Euro. Bu oyuncuya son sahibi olmayı göze alıp 3+1 yıllık 4.5 milyon net ücret verirseniz anlaşabilirsiniz. Ama bonservisi ne yapacaksınız? Dolayısıyla İbrahimoviç'i de Robben'i de bu maliyetleri ile hiçbir Türk kulübü alamaz. Ancak bir şirket alıp; bonservis dahil en azından ilk yıllık maliyeti karşılayıp hediye edebilir. Transfer ancak bu şekilde sağlanabilir. Peki Digitürk'ün yeni sahibi olduğu söylenen El Bein Sports Grup'un G.Saray'a İbrahimoviç'i alması mümkün mü? Eğer El Bein böyle bir ‘güzellik' yapacaksa F.Bahçe'ye de Beşiktaş'a da Trabzonspor'a da ‘güzellikler' yapması şart olur. “1.4 milyar dolar ile Digitürk'ü alması beklenen grup böyle bir ‘güzelliği' neden yapsın?” sorusu ise havada kalıyor. Ben sordum; “Öyle bir fikrimiz yok” yanıtını aldım.