SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da devrim gibi karar!

Sarı-Kırmızılı kulüp transfer gelirlerinde Avrupa’nın zirvesinde yer alan Portekiz ekibini örnek alacak. Yönetici Cüneyt Tanman ‘Ejderhalar’ın altyapı ve scout sistemi hakkında rapor hazırlamaya başladı. Proje Başkan Özbek’e sunulacak ve Florya’daki düzen baştan aşağıya değişecek.

Güncellenme: 11:58, 15/07/2015
Galatasaray’da devrim gibi karar!

Bu sezon transferin en hızlı takımı olan Fenerbahçe'nin kadrosuna kattığı birçok ismin Porto kökenli olması dikkat çekiyor.

Teknik direktör Vitor Pereira’nın yanı sıra Fabiano Ribeiro, Abdoulaye Ba ve Josef de Souza daha önce Porto çatısı altında görev almış isimler. Mevcut kadrodaki Raul Meireles, Bruno Alves, Diego Ribas ile birlikte kadrodaki Porto kökenli isim sayısı 7'ye çıkıyor.

TRANSFERLE PARA BASIYOR

Portekiz temsilcisi dünya futboluna da en çok oyuncu pazarlayan ve bundan en çok para kazanan kulüp durumunda. Son yıllardaki transfer hareketliliği incelendiğinde Ejderhalar’ın transfer başarısı iyice ortaya çıkıyor. Son olarak Jackson Martinez’i 35 milyon euroluk serbest kalma bedeliyle Atletico Madrid’e yollayan Porto'nun, 2004’ten beri aralarında Radamel Falcao, Pepe, James Rodriguez gibi isimlerin de olduğu tam 9 oyuncusunu başka takımlara pazarladığı görülüyor. Bu transferlerden en az 28 milyon euroyu kasasına koydu.

DÜNYAYA ÖRNEK OLUYORLAR!

İşte Porto’nun bu altyapı başarısı Galatasaray’ı harekete geçirdi. Yönetici Cüneyt Tanman ve ekibi Porto üzerine geniş bir rapor hazırlığında. Kısa bir süre sonra tamamlanması ve Başkan Dursun Özbek'e sunulması planlanan Porto raporunda futbolcuların altyapıya kazandırılma yaşları, dünya genelindeki scout sistemleri, öne çıkan örneklerde hangi futbolcunun nereye kaç paraya satıldığı ve altyapılarındaki düzene ilişkin araştırmalar yer alıyor. Podolski transferinde maliyeti düşürerek büyük bir başarı elde eden Tanman bir taraftan da bu altyapı sistemini oturtmaya çalışıyor. Florya’da altyapıya dair hummalı bir çalışma var. Hedef Galatasaray’ın kendi yıldızlarını yeniden ve artırarak yetiştirmesi.

G.SARAY’A PORTO MODELİ

Bu çalışmalardan teknik direktör Hamza Hamzaoğlu da oldukça memnun. Tecrübeli çalıştırıcı önceki gün düzenlediği basınla sohbet toplantısında da konuyla ilgili ipuçları vermişti. “Oyuncularımızı talipleri olduğu zaman vermemiz lazım. Artık yetiştirip, satacağız. Hep alan olmamalıyız. Porto modeli gibi olmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün

Yayınlanma Tarihi:10:47,