SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Manchester United’ın yıldızı Robin van Persie’nin Fenerbahçe ile transfer görüşmeleri yapmak için İstanbul’a gelişi, dünya basınında geniş yer buldu.

Başta Hollandalı golcünün ülkesi ve top koşturduğu İngiltere olmak üzere İspanya, Fransa, İtalya, Çin ve Afrika’da yayımlanan gazetelerin internet siteleri, Van Persie’nin İstanbul’a ayak basmasını manşetlerinden duyurdu.

“İstanbul’da Van Persie çılgınlığı”, “Van Persie’ye sıcak karşılama” başlıklarını tercih eden Hollanda’nın en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf, haberi spor sayfasının manşetinde kullandı. Van Persie’nin Fenerbahçe’ye transferinin İstanbul’da kaosa yol açtığını yazan gazete, menajeri ve ailesiyle özel bir uçakla Türkiye’ye gelen golcü futbolcunun bir film yıldızı muamelesi gördüğünü aktardı.

AD Gazetesi oyuncunun havaalanında çılgın taraftar topluluğunun tezahüratlarıyla karşılandığını yazdı. “Van Persie transferini tamamlamak üzere İstanbul’da” başlığıyla haberi veren De Volkskrant ise, futbolcunun havaalanında tezahüratlar ve havai fişek gösterileriyle karşılandığını duyurdu.

FRANSA

Fransa’nın L’Equipe gazetesi, sarı-lacivertli taraftarların Van Persie’ye gösterdiği ilgiye işaret ederek, “Van Persie, İstanbul’da kahramanlar gibi karşılandı” ifadesini kullandı.

Gazete ayrıca, kariyerinin sonlarına yaklaşan futbolcuların son kez yüksek ücretli kontratlara imza atmak için Türkiye’yi tercih ettiğini yazdı. Gazete, haberde Galatasaray’ın Lukas Podolski, Fenerbahçe’nin Luis Nani, Trabzonspor’un Stephane Mbia, Antalyaspor’un Samuel Eto’o transferlerini bu analize örnek olarak gösterdi.

İTALYA

İtalya’nın Corriere dello Sport gazetesinin “Van Persie için sultanlara yakışır bir karşılama” başlığını attığı haberde, taraftarların havaalanında coşkulu bir şekilde karşıladığı futbolcunun fotoğrafları sunuldu.

İSPANYA

İspanya’nın Marca gazetesinde, Van Persie’nin “Fenerbahçe’de olmak bir onur” sözünün başlığa çıkarıldığı haberde, kalabalık bir taraftar topluluğu tarafından karşılanan futbolcunun havaalanında yaptığı açıklamalar ön plana çıkarıldı.

İNGİLTERE

İngiltere’nin Daily Mail gazetesinin, 32 yaşındaki Van Persie’nin uçakta ve havaalanında çekilen fotoğraflarına yer vererek sunduğu haberde, taraftarların yoğun ilgisiyle karşılaşan Hollandalı futbolcunun alacağı öne sürülen haftalık 240 bin sterlin ücret ön plana çıkartıldı.

Daily Mirror gazetesinde, Van Persie’nin Türkiye’de alışılmış şekilde kalabalık bir taraftar grubunun tezahüratları eşliğinde karşılandığı aktarılırken, futbolcunun havaalanında yaptığı açıklamalar da gazetede yer buldu.

İngiliz yayın kurumu BBC, Van Persie’nin İstanbul’a vardığında kahramanlara yakışır şekilde karşılandığını ifade ederek, futbolcunun taraftarların tezahüratları eşliğinde yaptığı konuşmaya yer verdi.

ÇİN VE AFRİKA DA GÖRDÜ

Çin ve Afrika basınlarında da yer bulan Van Persie haberlerinde, futbolcunun sarı-lacivertli taraftarlar tarafından coşkulu bir şekilde karşılanmasına değinildi.

Yayınlanma Tarihi:14:51,