SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sezonun üçüncü “grand slam” tenis turnuvası olan Wimbledon’ın ardından erkekler ve kadınlar dünya sıralamasında zirve değişmedi. Wimbledon’da şampiyonluğa ulaşan Sırp Novak Djokovic ve ABD’li Serena Williams erkekler ve kadınlar sıralamasında zirvedeki yerlerini korudular.

İspanyol tenisçi Rafael Nadal’dan 2014 yılının Haziran ayında zirveyi devralan Djokovic, Wimbledon finalinde İsviçreli Roger Federer’i yenerek birinciliğini sürdürdü. Profesyonel Erkek Tenisçiler Birliği’nin (ATP) açıkladığı sıralamada Federer’in ikinci, Büyük Britanyalı Andy Murray üçüncü sırada yer aldı.

Milli tenisçi Marsel İlhan ise ikinci turda Güney Afrikalı Kevin Anderson’a elendiği Wimbledon sonrasında dünya sıralamasında 4 basamak yükselerek 78. sırada yer buldu.

WILLIAMS’IN ZİRVEYİ BIRAKMAYA NİYETİ YOK

Wimbledon’da kazandığı şampiyonluk ile bu turnuvada 6’ncı, kariyerinde de 21’inci “grand slam” zaferini kazanan Serena Williams, Kadın Tenisçiler Birliği (WTA) tarafından açıklanan dünya sıralamasındaki birinciliğini korudu.

Turnuvaya yarı finalde veda eden Rus Maria Sharapova, 4’üncülükten 2’nciliğe çıktı. Wimbledon finalinde Williams’a kaybeden İspanyol Garbine Muguruza, 20’ncilikten 9’unculuğa tırmanarak 11 basamak atladı ve üst sıralardaki en büyük yükselişi gerçekleştirdi.

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay ise ana tabloya kalamadığı Wimbledon’ın ardından tek kadınlar dünya sıralamasında 5 basamak gerileyerek, 145’inciliğe düştü.