SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Arda yanıtları

13 Temmuz 2015

Son günlerde sosyal medya üzerinden Arda, Barcelona'da ilk 11'e girebilir mi sorusu üzerinden anlamsız bir tartışma yürütülüyor. Vaktiyle “Arda'ya La Liga'da topa vurdurtmazlar” diyenler de olmuştu, bu açıdan bakmak lazım. Transfer sürecinin nasıl geliştiğine bakarsak bazı sorular yanıtını bulabilir.

Bonuslarla beraber 41 milyon Euro'ya ulaşan bedel, Barcelona tarihinde bir futbolcu için ödenen en yüksek 4. bonservis tutarı anlamına geliyor. İlk 3 sırada Neymar, Suarez ve Ibrahimovic var. Elbette ki, kalıcı olmasını performansı belirleyecek, ama sanıyorum hiçbir kulüp rotasyon oyuncusu olarak kadrosunda tutmayı planladığı bir isime bu miktarda para harcamaz.

Barcelona'da şu an görev başında bir başkan yok. 17 Temmuz'daki seçimlere kadar kulübü geçici yönetim yönetiyor. Yazılı bir kural olmasa da teamüller gereği seçilmemiş bir yönetimin pahalı bir transfer yapmasına sıcak bakılmıyor. Burada Arda'nın elden kaçma korkusu etkili oldu. Zira, menajer Ahmet Bulut, Barcelona'ya süre verip sözleşme imzalanmaması halinde Arda'nın başka takıma gideceğini iletmişti. İş başında olan ekip ilk başta 17 Temmuz'u bekleme niyetindeyken, bu resti görmek zorunda kaldı. En önemlisi ise Luis Enrique'nin transfer için ısrarcı olması. Birinci karar verici konumundaki teknik adam özellikle bir oyuncuyu istiyorsa, mutlaka kafasında onun için düşündüğü bir forma vardır.

İspanyol basınındaki yorumculara göre Iniesta'nın pozisyonunda oynatılması planlanıyor. Bundan sonrası Arda'ya bağlı. Geçmiş kariyerine bakıldığında milli oyuncu Barcelona'da kalıcı olmayı başaracak potansiyele sahip. Tek eksiği dil konusu. Rüştü dil problemi yüzünden kısa sürede sıkıntı yaşamıştı. 4 yılda tam olarak İspanyolca konuşmayı başaramayan Arda, önündeki 6 aylık süreyi hem İspanyolca hem de Katalanca öğrenerek geçirirse, kendisi için önemli bir avantaj sağlamış olur.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek