SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pereira’da çok iş var

12 Temmuz 2015

ÖNCEKİ gün Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın daveti üzerine takımın kamp yaptığı Düzce'de bulunan Topuk Yaylası'ndaki kamp tesislerine gittim. 2011 yılında yapılan tesisleri daha önce hiç görmemiştim. İnanın tesis çok güzel. Bu güzelliğin yanında insan kendini doğa ile iç içe görüyor. Bu görüntüyü gördükten sonra Fenerbahçe'nin niye Avrupa'da kamp yapmadığını daha iyi anladım.

İnşallah diğer takımlarımızın da böyle kamp tesisleri olur. Onlarda Avrupa'ya gitmezler kendi tesislerinde kamp yaparlar harcadıkları paralarda kendi kasalarında kalır. Kampta futbolcularla da tanışma fırsatı buldum. Hepsi hallerinden memnun ve hırslılar. Başlarındaki teknik direktör Vitor Pereira ile de tanışma fırsatım oldu. Fenerbahçe'de bu sezon bir kabul değişimi yaşanıyor. Aziz Yıldırım işi profesyonellere bırakmış. Yönetim maddi kaynak sağlamak için geceli gündüzlü çalışıyor, transferi Terraneo ve ekibi yapıyor. Elbetteki teknik direktör Vitor Pereira'nın istekleri doğrultusunda.

Portekizli hoca birçok kişiye göre kapalı kutu. Açıkçası Fenerbahçe'nin neden Pereira'yı tercih ettiğini bu ziyaretimde net bir şekilde gördüm, anladım. Pereira her şeyden önce çok hırslı ve çalışmayı seven bir teknik adam. Gününün 24 saatini futbola ayırabilecek kadar bu spora ve işine aşık. Yaptığımız sohbette gözleri ışıl ışıl parlıyordu. Nani, Van Persie gibi yıldızların hocası olmak kolay değil. Yani beklentiler artık çok ama çok yüksek. Ancak bu sorumluluğu kaldırabileceğine inanıyor Portekizli hoca.

Kendine güveni tam. Fenerbahçe'nin kimyasına çok uyan bir teknik direktör olduğunu söyleyebilirim. Basketboldaki Obradovic etkisi oluşturur mu, bunu zamanla göreceğiz ama yönetim takımı kesinlikle doğru ellere emanet etmiş. Sohbet sırasında konuyu devamlı Şampiyonlar Ligi'ne getirmesinden hedeflerinin ne kadar büyük olduğu belli hocanın. Tek arzusu var; kabuk değiştiren, yenilenen takımını Şampiyonlar Ligi ön elemelerine kadar hazır hale getirebilmek.

Aziz Başkan ise önceki yıllara oranla çok daha rahat, enerjik ve umutlu. Çünkü transfer görüşmeleri için yorulmamış, kafası rahat. Hocadan da takımdan da çok memnun. Sponsorluk görüşmeleri son aşamaya gelmiş, kombineler peynir ekmek gibi satılıyor, Fenerium'da forma satış rekoru bekleniyor… Aziz Başkan, mutlu olmasın da kim olsun. Kampta gördüğüm, hissettiğim hava şu: Fenerbahçe bu sezon ligde de Avrupa'da da başarılı olur. Taraftara da sefasını sürmek düşer. Bu arada, Van Persie bu akşam Sabiha Gökçen Havalimanı'na inecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek