SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere’nin başkenti Londra’da devam eden Wimbledon Tenis Turnuvası’nda 1 numaralı seribaşı ABD’li Serena Williams, tek kadınlar finalinde 20 numaralı seribaşı İspanyll Garbine Muguruza’yı 2-0 yenerek kariyerinin 21. grand slam zaferini kazandı.

Kariyeri boyunca oynadığı 60. grand slam turnuvasında, 25. kez final maçına çıkan 33 yaşındaki Williams, kendisini “idolü” olarak gören ve kariyerinde ilk kez finale çıkan 21 yaşındaki Muguruza ile 15 bin kişilik merkez kortta karşılaştı.

Grand slam finallerinde son 15 yıldır boy gösteren ilk İspanyol kadın tenisçi olan Muguruza, karşısında Williams final mücadelesini 12 ace, 29 winner, 8 çift ve 15 basit hatayla, Muguruza ise 3 ace, 10 winner, 2 çift ve 9 basit hatayla tamamladı.

Maçtan sonra düzenlenen ödül töreninde 21 yaşındaki Muguruza göz yaşlarına hakim olamazken, genç İspanyol tenisçiyi tribünleri dolduran 15 bin sporsever ve Serena Williams ayakta alkışladı.

EN YAŞLI GRAND SLAM ŞAMPİYONU

Finalde Muguruza’yı mağlup eden 33 yaşındaki Serena Williams, grand slamlerde şampiyonluk yaşayan en yaşlı kadın tenisçi olarak tarihe geçti.

Williams, 1990 yılında 33 yaşında kupayı kaldıran Martina Navratilova’yı 26 günle geride bıraktı. Serena Williams, 30’lu yaşlardan sonra en fazla grand slam kazanan tenisçi olarak dikkati çekiyor.

ABD’li sporcu, 30 yaşından itibaren 7 grand slam kazanırken, Martina Navratilova 3, Chris Evert ise 2 kez şampiyon oldu.

SEVMEDİĞİ ZEMİNDE OYNADI

Venezuela’da doğan ve 3 yaşında tenise başlayan İspanyol sporcu Muguruza, kariyerinin ilk final maçını sert ve toprak zemine göre daha az sevdiğini belirttiği çim kortta düzenlenen tek grand slam olan Wimbledon’da final oynadı.

Annesi Venezuelalı, babası İspanyol olan Muguruza, kariyerinin en önemli başarısını Wimbledon’da yakalasa da son iki yıldır bunun sinyallerini Avustralya Açık ve Fransa Açık’ta veriyordu. 21 yaşındaki tenisçi iki yıldır Avustralya Açık’a dördüncü turda veda ederken, toprak kortta oynanan Roland Garros’ta ise üst üste çeyrek finale çıkma başarısını yakaladı.

21 YIL SONRA

Garbine Muguruza, grand slam’lerde 15 yıl aradan sonra finale çıkan ilk İspanyol tenisçi oldu.

En son 2000 Fransa Açık’ta Conchita Martinez final oynamış ve Fransız Mary Pierce’e yenilmişti.

Şu anda ülkesinde antrenörlük yapan Martinez, kariyerinin tek grand slam zaferini 1994 Wimbledon’da kadınlar tenisinin efsane ismi Martina Navratilova’yı yenerek almıştı.

Yayınlanma Tarihi:18:13,