SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Özbek’ten ‘Saray’daki borç skandalları…

Galatasaray'ın mali genel kurulu, TT Arena'da yapıldı. Başkan Dursun Özbek, yaptığı konuşmada kulübün borçlarının nasıl oluştuğunu açıkladı.

Güncellenme: 13:33, 11/07/2015
Özbek’ten ‘Saray’daki borç skandalları…

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’in ‘Yapacağımız projeler için izin almak istiyoruz ve bu yüzden toplanıyoruz’ dediği mali genel kurul, Türk Telekom Arena’da yapıldı. Özbek kulübün borcunun 220 milyon dolar olduğunu ve gereksiz yere temlikleri ipotekler verildiğini açıkladı.

Özbek, olağanüstü mali genel kurulda, borçların yapılandırılması ve gayrimenkullerin değerlendirilmesini yaptı.

“KASADAKİ PARA 14,5 MİLYON AVRO”

Galatasaray Kulübü’nde yaklaşık 9 aydır görevde olduğunu anlatan Dursun Özbek, “Yaklaşık 7,5 ay başkan yardımcısı, 1,5 ay da başkan olarak görev yapıyorum. Galatasaray’ın mali açıdan sıkıntısı olmadığını söylemiştim. Çünkü Galatasaray’ın mevcutlarına ve finansman dinamiklerine iyice vakıf olmuştum. Bunların kullanılması, yönetilmesi ve Galatasaray’a kazandırılması halinde sıkıntıların hepsinin ortadan kalkacağını planlamıştım ve görmüştüm. Galatasaray son 1,5 aylık dönemde borçlanmasının yanında çok efektif biçimde masraflarını karşılamış, kullandığı kredilerinin tamamını borç kapatmaya yönlendirdikten sonra da yaklaşık 150-160 milyon lira civarında da operasyonel payda üretmiştir. Sporcularımıza borcumuz yoktur. Basketbol şubesinde sadece belli bir oranda borcumuz var. Bu hafta onu da kapatacağız. Galatasaray’ın kasasında da 14,5 milyon avro var” diye konuştu.

“BİR BANKADA 6 MİSLİ TEMLİK VAR”

Özbek, kulübün geçmişten gelen borçlarının olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kulüp mecburen belli bir oranda borçlanarak bugüne kadar geldi. Borç stoku oldukça yüksek. Yaklaşık 220 milyon dolar borcumuz var. Günün değişen ekonomik koşulları çerçevesinde borçlanmanın oranı değişiyor. 10 lira borçlanmamız karşısında bir finansman kuruluşuna 2,5 misli temlik verilmiş, aşağı yukarı yukarı 1,5 misli de gayrimenkul ipoteği verilmiş. Eğer bir firma iyi yönetiliyorsa bunlardan sadece bir tanesi yeterlidir. Dolayasıyla biz borçlanmamızın karşılığı gayrimenkul teminatı dışında verdiğimiz teminatları açığa çıkartmak istiyoruz. Galatasaray’ın operasyonlarına devam edebilmesi için bu temliklerin nakit olarak kasasına girmesi gerekiyor. Bir bankada 6 misli temlik var. O da yetmemiş hisse senetlerini rehin etmişiz. Bana bu temlikleri kurtarma, bu teminatları günün koşullarına uyarlama yetkisini verin.”

Özbek, Riva’da 40 yıl önce kulübe kazandırılan arazinin bir an önce gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Riva’nın proje çalışmasını 2010 yılında kulübü yöneten yönetim hazırlamış ama orada kalmış. Üzerinden uzun bir süre geçmiş. Bu projeleri değerlendirelim, rafta kalmasın. Bize yetki verin bunun üzerinde çalışalım, siz onaylarsanız devam edelim. Elimizde bir proje var ama ruhsatları iptal olmuş. Bu ruhsatları yeniden çıkartalım. Riva’nın en iyi şekilde değerlendirilmesinin gereği var” ifadelerini kullandı.

“YAZIK GÜNAH”

Dursun Özbek, Galatasaray Kulübü’nün yılda yaklaşık 40 milyon dolar faiz ödediğini dile getirerek, şunları söyledi:

Bu 40 milyon dolar yazık günah. Değerlerimizi, mali dinamiklerimizi kullanalım. Bu borç stokunu, ödenen faiz yükünü azaltmaya çalışalım. Eğer bunu yapmazsak artık spordaki fair-play uygulaması bir müddet sonra Türkiye sınırlarının dışına çıkmamıza mani olacaktır. Sadece biz değil, dünyadaki bütün futbol kulüpleri bununla karşı karşıyadır. Bakın Barcelona gibi bir kulüpte transfer yasağı var. Bizim bu tuzağa düşmememiz lazım. Kendi finansal dinamiklerimizi hayata geçirip, borç yükümüzü azaltmamız lazım. Ödediğimiz faiz miktarı bize devamlı zarar yazıyor. Finansal fair-play kuralları gereği UEFA bize 3 yıllık izleme süresi veriyor. Bu 3 yılda 45 milyon avro zararın dışına çıkmamıza izin vermiyor. Bizim bunu dikkate alarak zarar etmememiz gerekir. Çalışmalarımızın da pozitif yönde olduğunu göstermemiz lazım.”

Özbek, kulübü yukarılara taşımak istediklerini vurgulayarak, “Elimizde tuzlanmış, eskimiş ne kadar gayrimenkulumuz varsa artık bunların hayata geçirilmesi gereği var. Tabi bunları satarak değil, geliştirerek yapmamız lazım. Galatasaray Kulübü’ne hizmet için sizden yetki istiyoruz. Aldığımız emaneti çok daha yukarı taşımak için sizden bu yetkileri istiyorum” şeklinde konuştu.