SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Transfer şampiyonu

8 Temmuz 2015

ON yılların en hareketli transfer dönemini yaşıyoruz. Özellikle de Fenerbahçe açısından. Tepeden tırnağa bir yenilenme yaşanıyor kulüpte. Süper Lig'in en yaşlı takımı olan sarı-lacivertli ekipte böyle bir neşter bekleniyordu. Yapılan transferlerin de rastgele olduğunu kimse düşünmesin.

DAHA lig biterken bu takıma 7-8 takviye yapılacağı açıklanmıştı. Ama açıkçası bu kadarını kimse beklemiyordu. Hepsi planlı, programlı. Bu oyuncular bugünden yarına getirilecek isimler değil. Sportif direktör Terraneo adeta bir transfer profesörü gibi. Kiminle görüştüyse ikna etti.

TEKNİK direktör Vitor Pereira eğer vaat ettiği futbolu oynatabilirse Fenerbahçe'yi güzel günler bekliyor demektir. Çünkü son yılların en rekabetçi kadrosu kuruluyor.

BREZİLYALI kaleci Fabiano'nun gelmesiyle Volkan Demirel uzun yıllar sonra ilk kez rekabet yaşayacak. Geçen sezon Porto gibi bir takımda 38 maç oynayan, 18'inde gol yemeyen bir kalecinin bu takıma yedek beklemek için geldiğini kimse düşünmesin.

TÜRKİYE'NİN en iyi sağ beki olan Gökhan'a ilk kez kendisiyle rekabet edebilecek bir sağ bek transferi yapıldı. Şener, bence Gökhan'ı zorlar, zaman zaman da keser.

SİMON Kjaer yeni sezonda defansın bel kemiği olur. Porto'dan kiralanan Ba'nın boy avantajı var. Pereira'nın bu oyuncuya çok güvendiğini duydum.

NANİ'NİN kalitesini anlatmaya gerek yok. Böyle bir futbolcuyu 6 milyon Euro gibi bir bedelle almak yöneticilik başarısıdır. Portekizli futbolcu bu sezonun en flaş ismi olur. Şunu da belirteyim, Nani rakip savunma oyuncularına çok kırmızı kart göstertir.

FERNANDAO hem fiziği hem bitiriciliğiye bu sezon büyük işlere imza atacaktır. İlk 11'de direkt oynar mı bilmem ama sahada kaldığı her dakika rakip savunmalara zor anlar yaşatır.

ROBİN van Persie'nin transferi ise pastanın kreması gibi olur. Tam bir gol makinesi. Nani ile daha önce aynı takımda oynamaları büyük avantaj.

ORTA saha için transfer edilen ve hem ofansif hem de defansif oyuna uyum sağlayabilen Brezilyalı oyuncu Josef de Souza, yaşının genç olması da göz önünde bulundurulursa gelecek adına iyi bir yatırım olacak.

TÜM bu transferler gösteriyor ki Fenerbahçe bu sezon 3 kulvarda başarılı olmayı çok istiyor. Böyle bir kadronun oluşturulması da her oyuncunun ekonomik kullanılabileceği anlamı taşır.

FENERBAHÇE transfer dönemini açık ara şampiyonu oldu. Bakalım nasıl bir Fenerbahçe izleyeceğiz sahada…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek