SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Podolski’nin Türk mahallesinde büyümesine rağmen Türkiye’de hayatın farklı olduğunu söyleyen Hamit, “Adapte olursa takıma katkı sağlar” dedi. Alt yapıya önem verilmediğini vurgulayan Hamit Altıntop, “Beni, Podolski’yi, Arda’yı değil alt yapıyı konuşun, onların ihtiyacı var” dedi. Hamit Altıntop, geçen sezon şampiyonluğun takım arkadaşlarının karakterli olmasına bağlarken, “Fenerbahçe şampiyonluğu haketmedi mi? Bunlar tartışılır bence” dedi. Hamit ayrıca, oyunculara ödenen yüksek rakamlarla ilgili soruya da “Veriliyorsa almayalım mı? Ronaldo’nun ne kadar aldığı bilinmiyor; ama Türikye’de bu konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN YIL KAMP BURADAYDI SEZONU ŞAMPİYON TAMAMLADIK” Kampı değerlendirerek sözlerine başlayan Hamit Altıntop, “Geçen sezonda burada kampa başladık. Şampiyonluğu ve Türkiye kupasını kazandık. Küçük bir grupla kampa başladık. Tam kadro olmak ilk maçlara öyle hazırlanmak bizim için daha önemli. Bir iki transfer katılırsa adaptasyon sürecini atlatırsak faydalı olur. Ama her idmanın değerini bilmek gerekir. Çünkü maçlar başladığında o şansı bulamayabiliriz. Şampiyonlar Ligi başladığında idman şansını hemen hemen bulamayız. Burada hava şartları dışında her şey gayet iyi” dedi.

“PODOLSKI TÜRK MAHALLESİNDE BÜYÜSE DE…” Podolski transferini de değerlendiren Hamit Altıntop, “Podolski ile 2007-08’de Bayern Münih’te oynadık. Sonra kendisi ayrıldı. Performansı, kalitesi, fizik gücü, sol ayağı, işine duruşu, her şey gayet iyi. Transfer edilen isimler çok iyi futbolcular. Bunu biliyoruz. Önemli olan takıma uyum sağlaması ve takımı bir adım ileri götürmesi. Bunu başaracağına inanıyorum. Türk mahallesinde büyüse de İstanbul’da hayat farklı. Bunu da kabul eder, takıma enerjisini yansıtırsa çok etkili olabilir” yorumunu yaptı.

“TRANSFER MERAKIMIZ VAR” Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmak için kadronun yeterli olup olmayacağıyla ilgili soruya Hamit Altıntop, “Bİzim transfer merakımız var. Kendi futbolcularımızdan kendi sahip olduğumuz şeylerden sıkılan bir milletiz. 3 yıldır buradayım.İlk senede Şampiyonlar Ligi’nde neler yapabildiğimizi gördük. Kendimizi geliştireceğiz. Ama genelde takımda düşüş oludğunu kabul etmek lazım. Prandelli döneminde iletişim sıkıntısı vardı, bu da maçlara yansıdı. Mevcut futbolcularla 3 yıldır beraberiz, bazı arkadaşlar 4-5 yıldır beraber. Çok iyi şeyler yapabiliriz. Podolski gibi bir oyuncu alınabiliyorsa buna kimse hayır demez. 4-5 futbolcu alalım da takımın dengesini bozalım, sonra ilk haftalardaki başarısız sonuçların ardından, ‘takımın adaptasyonu olmadı’ deme diye bir lüksümüz yok. Hepimiz kaliteli oyuncularız, bizim de kalitemiz ve tecrübemiz var. Ne olup bittiğini biliyoruz. Her idmanı iyi değerlendirmemiz gerekir. Yeni arkadaşlarımız da uyum sağlarsa çok iyi sezon bizi bekliyor” yanıtını verdi.

“KOLAY KOLAY FORMAYI KİMSEYE VERMEM” “Bende oynama azmi olmasaydı zaten futbol oynamaz futbolu bırakırdım”. diyen Hamit Altıntop, “Ağır bir sakatlıktan sonra kendimi toparlama sürecem uzun sürdü. Ama hazır olduğumda oynamak istiyorum. İlk senemde Melo ile beraber oynadık. Son haftalrda da onunla beraber oynadım. Yeni sezonda burada olur olmaz bilmiyorum; ama kendimi oynayacakmış gibi hazırlıyorum; çünkü takdir hocanındır. Ama kolay kolay formayı kimseye vermem” ifadelerini kullandı.

Arda’nın Barcelona’ya transferini de değerlendiren Hamit şu ifadeleri kullandı, “Kendisiyle görüştüm ve tebrik ettim. İnşallah hayırlısı olur ve istediğinden daha iyi olur. Arda’nın, Barcelona’ya gitmesi ayrı, bu ücrete gitmesi ayrı. Benim için bu büyük bir olay. Menajerini, kendisini, ailesini bu transferden dolayı kuttlamak gerek. Atleticoo’da hedefler büyük değildi. Şimdi Barcelona’da daha iyi olmak zorunda. İnşallah Allah gönlüne göre verir. İnşallah bizi en iyi şekilde temsil eder.”

“BÜYÜK CAMİA BU MU?” Transferler konusunda arkadaşlarının fikirlerini bilmediğini kaydeden Hamit Altıntop, “Beni etkilemiyor. İstediğiniz kadar yıldız futbolcu alın sonunda bir kupa alamıyor veya başarılı olamıyorsanız o yıldızın da anlamı yok. Arda en iyi örnek. Arda gibi yıldızlar ortaya çıkartalım. Altyapıya önem verelim. Burada arkadaşlar görüyorum. Saf temizler ancak onların iyi niyetleri yetmiyor. İlk adımları anlatmak gerekiyor. Buradakiler 19-20 yaşındaki oyuncular. Avrupa’da bu oyuncular 10-15 milyon euro’ya transfer oluyor. Altyapıdaki oyuncuları ne kadar idare edebiliriz. Alt yapıdaki paf takım çim sahada antrenman yapıyordu. Kimse kusura bakmasın ama büyük camia bu mu? Sonra Hamza Hoca’dan bu oyuncuyu adapte etmesini bekliyorsunuz” dedi.

“ADAMLAR ŞAMPİYON OLMUŞ İSİM BİLMİYORSUNUZ” Eleştirilerini sürdüren Hamit Altıntop, “Adamlar kupa almış, Bolu ile final oynadı. Bunlar Türkiye’nin geleceği. Galatasaray’ın alt yapısı şampiyon olmuş isim bilmiyorsunuz. Siz Hamit’i yazın, Arda’yı yazın. Onların daha çok ihtiyacı var. Benim ilgiye ihtiyacım yok, ruhumu okşamaya gerek yok. İyi haber yazsanız Allah razı olsun. Her ne kadar bizi beğenmesiniz de bizim de kalitemiz var yani. O çocukların elinden tutulması lazım. Fatih Sultan Mehmet 19-20 yaşında İstanbul’u fethetmiş, bu oyuncular 500-600 liraya anne babalarına gidemezler. Bunları konuşalım, Podolski’yi veya beni konuşmayalım. Bizler sorumluluğumuzun farkındayız” ifadelerini kullandı.

“ŞAMPİYONLUĞU BİZ ÇOK MU HAK ETTİK?” Arda’nın kişisel değerlerinin kendisini Barcelona’ya götürdüğünü kaydeden Hamit Altıntop çarpıcı açıklamalarına şöyle devam etti, “Ama kaç tane ondan var. Birisini sever ya da sevmezsiniz. Arkadaşlarıma söylüyorum, onlar benim iş arkadaşım. Onları sevip sevmem o başka. Burada bir kulüpten camiadan bahsediyorum. Birisiyle arkadaşlık yapmazsın ancak sahaya indiğinde işini yapmaz zorundasın. Duygusallıkla nereye vardık. ‘Bu sene daha iyi olacak, daha iyi olacak’ deniyor. 3 senedir buradayım ve artık 4. senem. Kaç tane başkan ve teknik direktör değişti. Geçen yıl şampiyon olmamızın nedeni arkadaşlarımızın karakterli olmaları. Olmasaydık kim ne diyebilirdi? Geçen yıl biz şampiyon olduk. Biz çok mu hak ettik. Fenerbahçe şampiyonluğu haketmedi mi? Bunlar tartışılır bence.”

Şampiyonluk kazandıktan sonraki sezonun daha zor olduğunu vurgulayan Hamit Altıntop, “Şampiyonluktan sonra 2.’lik ve 3’lük başarısızlıktır. Geçen sezon ki Şampiyonlar Ligi’ndeki kötü görüntü bize yakışmadı. Kulüp olarak ilk defa da son defa da öyle bir şey yaşamayacağız ama duruş olarak bize yakışmadı. Böyle gitmeyeceğini kendimizle konuştuk, tartıştık” dedi.

“O PARALAR VERİLİYORSA FUTBOLCU ‘HAYIR MI’ DESİN?” Futbolcu transferlerinde yüksek meblağların sorulması üzerine ise Hamit Altontıp, “Bir futbolcuya o paralar veriliyorsa futbolcu hayır mı desin. Öyle bir saçma şey olmaz. Cristiano Ronaldo’nun tam olarak ne kadar kazandığını biliyor musunuz? Sen burada benim rızkımın ne kadar olduğunu biliyorsun. Böyle bir şey yok. Kulübün maliyeti bu kadar, birisi 2 diğeri 3 alıyordur. Ben bir alıyorsam Allah sana iki versin. Şeytan dürter, insanın midesini bulandırabilir. Bizim ülkemizde, ‘Hamit, Selçuk ve Burak ne kazanıyor?’ diye soruluyor. Rızkımız buysa, ‘hayır mı’ diyelim. Böyle şeyler konuşuluyor. Futbol artık ticarı anlama şov busines’e dönüştü ama benim görevim saha içinde. Ticarı konuda da yönetenlerde ftubolcuları ezip paralar kazanıyorlarsa allah onları affetsin” diyerek sözlerini bitirdi.