SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İkili forvet mi?

FLAŞ transferler yapan Fenerbahçe için şimdiki hedef Van Persie. Hollandalı yıldızın kalitesi ve kariyeri ortada. Eğer gerçekleşirse her açıdan flaş bir hamle olacağı kesin.

Ancak görülen o ki, Fenerbahçe Van Persie'yi sadece ismi nedeniyle istemiyor. Sarı-lacivertli ekibin yeni teknik direktörü Vitor Pereira'nın yeni sezonda çift forvetli oyun planında istekli olduğu biliniyor. İşte burada transferin önemi bir kat daha artıyor.

Van Persie, Manchester United'da forma giydiği 3 sezonda toplam 58 gole imza attı. Bu gollerin 7'si penaltıdan geldi, 13'ünü bireysel çabasıyla kaydetti. Tam 19 golde kanat oyuncuları asist yaparken, 14 golde ise asisti yapan forvetteki partneriydi. Orta saha oyuncularından gelen pasla attığı gol sayısı sadece 4.

Van Persie'nin kanat ortalarını ve ceza sahası içindeki kısa pasları değerlendirme becerisini zaten yakından takip eden her futbolsever biliyor, veriler de gerçeği ortaya koyuyor. Pereira'nın kafasındaki iki forvetli sistemde Van Persie bu yüzden çok önemli. Topu indirme ve saklama becerisi yüksek olan Fernandao iyi bir partner olabilir. Eğer takımda kalırlarsa Sow ve Emenike de eski rollerine göre daha verimli olma imkanına sahip. En önemlisi ise Gökhan ve Caner gibi etkili kanat beklerine sahip Fenerbahçe'nin şimdi Şener ve Nani'nin katılmasıyla birlikte hücumda daha etkili olacağını öngörebiliriz.

Hollandalı yıldızın transferi Fenerbahçe'ye prestijn ötesinde sağlayacağı katkı çok daha fazla. Pereira'nın istekli olmasının sebebi de bu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek