SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kaan BORA

Luis Carlos Almeida da Cunha… Ya da bilinen adıyla Nani… Yeşilburun Adaları'nda doğan yıldız futbolcu çocuk yaşlarda ailesiyle Portekiz'e göç etti. Portekizce konuşan Afrika kökenli göçmenlerin gözdesi, Lizbon'un banliyölerinden Amadora'ya yerleştiler. Luis Nani zor bir çocukluk geçirdi. Babasının onları terk etmesiyle annesi de Hollanda'ya gidince halası tarafından yetiştirildi. Ağabeyinin yeteneğini görmesi üzerine henüz 9 yaşındayken Real Massara kulübüde futbola başladı. Sahada yaptıkları kısa zamanda dikkatleri çekerken, Benfica ve Sporting gibi iki devin ilgisini de üzerinde toplamıştı. Ancak büyük bir transfer yapabilmesi için ilginç bir şekilde kaderin kesiştiği Cristiano Ronaldo'nun Manchester United'a gitmesini beklemek zorundaydı.

İDOLÜ FIGO

İdolü Luis Figo olan Nani, Portekiz futbolunun büyük yeteneğini her yönüyle kendine örnek aldı. Real Madrid'de antrenörlük yapan Jose Peseiro'nun döneminde 19 yaşındayken resmi olarak S.Lizbon formasını 2005 yazında Udinese'ye karşı giydi. İlk iki sezonunda 76 maçta 11 golle çok parlak bir performans sergiledi. 2006'da Luis Felipe Scolari, 20'lik bu genç yıldıza milli takım kapılarını açtı. 2008-2012 Avrupa Şampiyonaları ile 2014 Dünya Kupası kadrolarında yer aldı, 2010 Güney Afrika'yı ise sakatlığı nedeniyle kaçırmıştı. Hızı, tekniği ve çabukluğu Avrupa kulüplerini etkilerken, elini çabuk tutan Manchester United kadrosunda Cristiano Ronaldo bulunmasına rağmen veliahtı olarak Nani'yi de renklerine bağladı.

RONALDO’YU GEÇTİ

Belki de İngiliz ekibi Ronaldo'yu 1-2 sezon sonra elinde tutamayacağı için tedbir alıyordu… Ancak arada bir fark vardı. Kırmızı Şeytanlar, CR7'i 18 yaşında kadroya kattığında 15 milyon Euro, Nani'yi alırken ise 25.5 milyon Euro ödemişti Lizbon ekibine. İlk sezonunda 41 maç oynadı, 4 gol attı ve şampiyonlukta pay sahibi oldu. Sonraki yıl daha az forma şansı bulur oldu. İsminin hep Cristiano Ronaldo ile kıyaslanması bir açıdan da dezavantajdı. CR7 gittikten sonra da yerini doldurup doldurmayacağı sürekli tartışıldı. Ciddi sakatlıklar başına bela oldu, Alex Ferguson'un gidip yerine Moyes'in geldiği sezonda da yedeklikten pek kurtulamadı, Van Gaal'in gelişiyle gözden çıkarıldı. Yuvası Sporting'e döndü adeta küllerinden doğdu. Yeşil -beyazlı kulüpte 7 gol, 6 asistle eski günlerini hatırlatan bir performans ortaya koydu. Hayat arkadaşı Daniela Martins ile yıllardır süren mutlu bir birliktelik ortaya koyan Luis Nani'nin aralık ayında iki yaşına girecek bir de oğlu bulunuyor. Yokluktan futbolun zirvesine yükselen Nani şimdi F.Bahçe forması altında bambaşka bir kültürde yepyeni bir maceraya atıldı

Yayınlanma Tarihi:08:38,