SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kaliteli, istikrarlı ama pahalı

Fenerbahçe beklenmedik bir hamleyle orta sahaya Sao Paulo'dan Josef De Souza'yı transfer etmek üzere. Futbolcunun ismi daha önce yerli ve yabancı basında hiç gündeme gelmemişti. Sözleşmesinde 8 milyon Euro'ya serbest kalır maddesi bulunduğu için, Fenerbahçe bu bedeli ödemeyi taahhüt ederek doğrudan oyuncuyla görüşmeye başladı. Teknik direktör Vitor Pereira'nın Porto'dan eski öğrencisi olan De Souza, bu yüzden Sao Paulo'nun önceki gece Atletico Pr maçı kadrosundan çıkarıldı.

Brezilya ligini çok yakından takip ettiğim için De Souza'yı defalarca izledim. Hem hücum, hem savunma yönü olan kaliteli bir oyuncu. İyi bir top kesici. Garanti oynamayı sever, pas yüzdesi yüksektir. Zaman zaman takımla birlikte ataklara çıkıp, bazen sürpriz goller de atabiliyor. En önemli artısı istikrarlı olması. Her zaman belli bir seviyeyi yakalamayı başardı. Buna rağmen şunu da belirtmek lazım, De Souza takımda fark yaratacak yıldız seviyesinde bir yetenek değil. Böyle olunca 8 milyon Euro gibi bir rakam ödemek ne kadar doğru olur, bu tartışma yaratabilir.

Şu an kestiremediğimiz en önemli konu ise Vitor Pereira'nın De Souza'yı nasıl bir görevde kullanmayı düşündüğü. Çünkü genel olarak baktığımızda Mehmet Topal ile özellikleri büyük ölçüde örtüşen bir isimden bahsediyoruz. Sanıyorum hiçbir aklı başında teknik direktör, Mehmet Topal'ı beğenmeyip yerine 8 milyon Euro'luk bir transfer yapma peşine düşmez. Onun yedeği olacak bir futbolcuya bu kadar para harcanmayacağına göre belki de kafasında çift ön liberolu bir sistem var.

Özetlersek, De Souza beğendiğim ve faydalı olacağına inandığım bir oyuncu. Ödenen rakam biraz fazla olsa da, Porto döneminden onu iyi tanıyan Pereira'nın bir bildiği vardır diye düşünüyorum.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek