SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin yeni transferi Simon Kjaer, sarı-lacivertli takıma başarı kazanmak için geldiğini belirterek, “Şampiyonluktan başkası zaten başarısızlık olacaktır” dedi.

Kjaer, Fenerbahçe’nin Düzce Topuk Yaylası Tesisleri’nde gerçekleştirdiği kamp çalışmasının ikinci gününde düzenlenen basın toplantısında, sarı-lacivertli kulübün bugüne kadar gördüğü en iyi tesislerden birine sahip olduğunu söyledi.

Kampın çok iyi gittiğini vurgulayan Kjaer, “Çok güzel bir tesiste çalışma imkanı buluyoruz, ihtiyacımız olan ve işimizi kolaylaştıracak her şey var. Bugün ilk defa takımla tam antrenman şansı buldum, benim için yoğun ve güzel bir antrenmandı. Şu anda her şey yolunda” diye konuştu.

Spor Toto Süper Lig şampiyonluğunun çok önemli olduğunu anlatan Kjaer, “Ben burada başarı için bulunuyorum. Şampiyonluktan başkası zaten başarısızlık olacaktır. Aksini düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Danimarkalı futbolcu, takımda kendisi gibi defans bölgesinde görev yapan Portekizli Bruno Alves’le iyi şekilde anlaşacaklarına inandığını belirterek “Alves’e karşı milli takımla birkaç maç oynama fırsatı buldum. Gerçekten çok güçlü ve kaliteli bir savunma oyuncusu. Beraber aynı takımda çalışma fırsatı bulmak güzel olacak. Savunmada kimin oynayacağı belli değil. Buna sezon içinde hocamız karar verecek. Kiminle oynayacağımı henüz bilmiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Transferiyle ilgili sürece de değinen Kjaer, şöyle konuştu:

“Hoca ve sportif direktörle konuşmak benim için önemliydi, bunun için İstanbul’a geldim. Planlara ve kulübün beklentilerine dair konuştuk. Fenerbahçe’nin dev bir kulüp olduğunu biliyorum. Yüksek seviyede oynayan, yüksekleri hedefleyen bir kulüp olduğunu biliyorum ama bunları gelip görmek istedim. Ailemle gözlemler yaptık. Yaşayacakları yeri görmek istediler. Daha önce ne ben ne de eşim İstanbul’da bulunduk. Burayı görmek istedik. Eşim bana ‘ben artık İstanbul’da yaşamak için sabırsızlanıyorum ve böyle bir maceraya atılmamız lazım’ dedi ve transfer bitti. Eşimin bu sözleri önemli oldu. Eşim olumlu görüş bildirdikten sonra Fenerbahçe’ye ‘evet’ demek kolay oldu.”

FENERBAHÇE OTOBÜSÜNE YAPILAN SİLAHLI SALDIRI

Bir gazetecinin, Fenerbahçe otobüsüne geçen sezon yapılan silahlı saldırının transfer görüşmesinde kendisini nasıl etkilediğine yönelik sorusu üzerine Kjaer, şunları söyledi:

“Fenerbahçe’nin teklifi geldiğinde aklıma gelen noktalardan biriydi. Kulüple ilk görüştüğüm konulardan biri de geçen yıl Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırı oldu ama Fenerbahçe Kulübü bu konuda bana çok ikna edici davrandı. Bana böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağına ve gerekli önlemlerin alındığına dair garanti verdiler. Bunun bir kaza olduğunu söylediler. Bu olay, Fenerbahçe ve Türkiye’nin imajı açısından olumlu yansıtılmadı. Umarım bir daha böyle bir olay gerçekleşmez, herkes gerekli önlemleri alır.”

Simon Kjaer, bonservis ücretinin Türkiye’ye transfer olan stoperler arasında en yüksek olmasının kendisi üzerinde baskı oluşturup oluşturmadığı sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Üzerime düşen sorumluluğun farkındayım. Hocamızın ve sportif direktörümüzün benden beklentilerini biliyorum. Bana böyle bir sorumluluğu yüklenmesinden ve güven duyulmasından dolayı mutluyum. Tabi ki baskı olacak, baskının da farkındayım. Böyle bir baskı bana sadece güven veriyor, kendime olan güvenimi artırıyor. Fransa’da 2 harika yıl geçirdim. Almanya ve İtalya’da da güzel sezonlar geçirdim. Bu zor göreve de atılmaya hazırım. Görevimin zorluğunun bilincindeyim, takımla beraber tüm bu zor görevin altından kalkacağımıza inanıyorum.”

“GALATASARAY DERBİSİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM”

Danimarkalı futbolcu, Galatasaray ile oynayacakları derbi maçı sabırsızlıkla beklediğini dile getirerek, “Türkiye’nin en büyük derbisi. İtalya’da oynadığım Roma-Lazio maçından daha büyük bir derbi mi? O derbiden daha büyük bir derbi olabileceğini düşünüyorum. Galatasaray maçını oynamak için gerçekten sabırsızlanıyorum. Şu anda çok konuşmamak gerek. Günü gelince maçtan önce fazlasıyla konuşacağız. İlk derbiye çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorum” diye konuştu.

Kjaer, Fenerbahçe’ye gelme sebeplerinden birinin de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde oynama ihtimali olduğunu, eleme turunu geçeceklerine inandığını dile getirdi.