SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ertuğrul Taşkıran: “Kalite problemi var”

Fenerbahçe Futbol Takımı'nın file bekçisi Ertuğrul Taşkıran, futbolda kalecilerin daha ön planda olduğu bir dönemin yaşandığını söyledi.

Güncellenme: 18:05, 02/07/2015
Ertuğrul Taşkıran: “Kalite problemi var”

Fenerbahçe’nin Düzce Topuk Yaylası Tesisleri’nde yaptığı sezon öncesi kampta FB TV’nin sorularını yanıtlayan Ertuğrul Taşkıran, kamptaki çalışmaların başlangıcından itibaren tempolu gittiğini belirtti.

Yeni teknik direktörlerinin farklı bir oyun anlayışı olduğunu anlatan Ertuğrul Taşkıran, “Hocanın istediği oyun stilinde kalecinin yeri, biraz daha fazla. Baskı ve pres istiyor. Defans çizgi olacak. Biz de buna uygun bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Ertuğrul, kalecilerin takım oyunu içerisindeki rolüne değinerek şöyle konuştu:

“Günümüz futbolunda kalecilerin daha ön planda olduğu bir dönem yaşanıyor. Çünkü pas trafiği ve temponun en üst seviyeye ulaştığı dönemdeyiz. Bunun için bir kişiye daha ihtiyaç bulunuyor. Kalecilerin de bu anlamda daha çok öne çıkması gerekiyor. Takım baskı ve pres yaptığında kalecinin ceza sahası dışına çıkması gerekiyor. Aldığımız eğitim ile şimdiki oyun stili tamamen farklı. Kalecinin eskiden görevi top tutmaktı. Şimdi bakıldığında ise oyun kurmak, oyunun içinde olmak, pas akışında takıma yardımcı olmak başlıca görevleri haline geldi.”

Takımdaki yeni oluşumun oldukça pozitif bir durum oluşturduğunu vurgulayan Ertuğrul Taşkıran, “Başlangıçtan itibaren pozitif ve enerjik bir hal var takımda. Köklü değişiklikler oldu, herkes gibi ben de neler olacağını merak ediyorum. Ancak görüyorum ki pozitife doğru giden bir durum var. Çünkü daha genç ve dinamik bir oluşum söz konusu” ifadesini kullandı.

“Türkiye liginin kaliteyle alakalı ciddi problemleri var”

Türkiye liginin kaliteyle alakalı ciddi problemleri olduğuna işaret eden Ertuğrul, şunları kaydetti:

“Tempo bakımından Türkiye ligi orta seviyelerde. Avrupa ile Türkiye arasındaki en büyük fark saha dışında. İnsanlar orada bunu bir iş olarak yapıyorlar. Saha dışında futbolcu kimlikleri bir kenarda kalıyor. Biz girdiğimiz her ortamda futbolcu kimliğimizle bulunuyoruz. Bu belli bir süre sonra da bize olumlu ya da olumsuz tepkilerin gelmesine neden oluyor. Yoksa yetenek bakımından ülkemizdeki yerli oyuncuların başarısı tartışılamaz.”