SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakü’de 29 madalya alındı ama…

Türkiye en iyi sporcularıyla Bakü’ye gitti, diğer ülkeler ise gençlerle mücadele etti. En büyük başarı, olimpik spor olarak kabul edilmeyen karate branşında geldi. 2016 Olimpiyatları öncesi Türkiye geçer not alamadı.

Güncellenme: 07:41, 02/07/2015
Bakü’de 29 madalya alındı ama…

MUSTAFA KANARYA / AMKSPOR

Bakü’de yapılan 1. Avrupa Oyunları'nı Türkiye, 6'sı altın toplam 29 madayla tamamladı ama alınan sonuçlar öyle çok da göğsümüzü kabartacak cinsten değil. Türkiye, organizasyona 191 sporcuyla katıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile gitti. Tüm ülkeler için bu organizasyon, gelecek yıl Brezilya'da yapılacak olan 2016 Rio Olimpiyatları öncesi iyi bir hazırlık amacı taşıyordu. Bu nedenle birçok ülke genelde genç sporcularına şans tanıdı. Zaten, olimpiyat vizesi alma şansı bulunan sporculardan çok, onları zorlayabilecek isimler Bakü'de yarıştı. Türkiye, 2012 Londra Olimpiyatları'nı 2 altın, 2 gümüş, 1 bronzla kapatmıştı.

Bakü'ye en iyi sporcularıyla çıkarma yaptı. Toplam 29 madalya ile 14. sırada kalan Ay-yıldızlı sporcular, Rio 2016 öncesinde hiç de iyi sinyaller vermedi. En başarılı branş 3'ü altın 9 madalya kazandığımız karate oldu. Bakü'de tatamiye çıkan 11 sporcumuzun 9'u madalya aldı. Ancak Rio 2016'da karete branşı yer almıyor. Ata sporumuz güreşte sporcularımız Bakü'den 10 madalyayla döndü. 2 altın madalyamız Rıza Kayaalp ve Taha Akgül'den gelirken, iki sporcu da Rio'da başarılı olabileceğini gösterdi.

Tekvandoda büyük hayal kırıklığı yaşadık. Londra'nın altın adamı Servet Tazegül, Bakü'de madalyasız kaldı. 2012'nin bronz madalyalı ismi Nur Tatar aldığı bronzla 8 sıklette yarışan Türkiye tekvando takımına, oyunlardaki tek madalyasını getirdi. Milli sporcular judo, badminton, boks, artistik jimnastik, atıcılık ve masa tenisi dallarında da madalya kazandı. Takım sporunda sadece Filenin Sultanları altın madalya getirdi. Kısacası, rakiplerimizin genç veya üst kategoriyi zorlayan isimlerle mücadele ettiği turnuvada alınan 29 madalya hem kimseyi mutlu etmedi, hem de gelecek adına ciddi bir endişe yarattı.