SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadyumu’nda, aşırı sıcaklarda çimlerin gelişimini devam ettirebilmesi için gölgelik yapıldı.

Lig maçlarına ara verilmesi ve çimleri güneş ışınlarından korumak amacıyla, her biri 320 metrekarelik ölçülerde ve toplamda 21 adetten oluşan perdeler, istenildiği zaman açılabiliyor.

15 dereceye kadar gölge ve serinlik sağlayan uygulama esnasında, sulama ve fan sistemi de aynı anda devreye girebiliyor. Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri A.Ş. Genel Müdürü Ali Üstünel, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Kadir Has Stadyumu’nda sezonun sona ermesiyle birlikte, saha zeminine yönelik bakım faaliyetleri yoğun olarak devam ediyor. Son olarak, Türkiye’de ilk defa uygulanan Temmuz-Ağustos aylarında, güneş ışıklarının çim zeminine olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik ve genellikle, seracılıkta kullanılan örtü sistemini hayata geçirdik. Yüzde 50 geçirgenliğe sahip bu örtü sistemiyle ve uygulama kolaylığı olan bu yöntemle, özellikle yazın sıcak dönemlerde, çim düzeyindeki yanma ve sararmaların önüne geçeceğiz.”