SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Erdenay’dan ‘Potanın Perileri’ne tebrik

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Erdenay, Rusya'yı yenerek Olimpiyat Elemeleri'nde mücadele etmeye hak kazanan millileri kutladı.

Güncellenme: 00:03, 28/06/2015
Erdenay’dan ‘Potanın Perileri’ne tebrik

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda Rusya’yı 68-66 yenerek Avrupa beşincisi olan A Milli Takım’ın başarılarına bir yenisini daha eklediğini söyledi.

Erdenay, maçın ardından yaptığı açıklamada, Rusya gibi güçlü bir rakibi yenerek olimpiyat elemelerinde mücadele hakkını elde ettikleri için mutlu olduklarını belirterek, “Beşinci olup olimpiyat şansını sürdürüyoruz. Rusya’yı ilk defa resmi maçta yeniyoruz. Oyuncular büyük bir galibiyete ve başarıya imza attılar. Son yıllardaki başarıya bir yenisini eklediler” dedi.

Turnuvadaki 5-6 takımın güç olarak birbirine çok yakın olduğunu vurgulayan Harun Erdenay, “Maçlara baktığımız zaman da sadece birkaç sayı farklarla bitti. Bizim buradaki öncelikli hedefimiz olimpiyatlara katılma hakkını elde etmekti. ”Potanın Perileri” bugün çok iyi mücadele etti. Son saniyede attıkları basketle müthiş bir galibiyet elde ettiler” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ MADALYA ALMAKTI”

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun ise Rusya’yı yenerek olimpiyat elemelerinde mücadele hakkını elde ettikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Memnun, turnuvaya katılırken iki hedeflerinin olduğunu ve bunlardan birisini gerçekleştirdikleri için mutluluk yaşadıklarını belirterek, ”Bu turnuvaya katılırken öncelikli hedefimiz madalya almaktı. Bunun gerçekleşmemesi durumunda olimpiyat elemelerinde mücadele hakkını elde etmek istiyorduk. Bu hedefimizi gerçekleştirdiğimiz için de çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Sırbistan maçının 3. periyodundaki kötü oyunun dışında harika bir turnuva geçirdiklerini kaydeden Memnun, ”Bu maç sonrası moralimiz çok bozuldu. Ayağa kalkmayı başararak yarışın içinde kaldık. Bugün, Rusya maçında da oyuncularım büyük mücadele ettiler” şeklinde konuştu.

Takımın oyun kurucusu Işıl Alben ise Rusya karşısında güzel bir galibiyete imza attıklarını vurgulayarak, “İki mağlubiyetle beşinci olduk. Bunun için üzgünüz. Artık elemelerden çıkıp iki kere üst üste olimpiyatlara giden tek takım olmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya maçındaki performansıyla galibiyette büyük rol oynayan Lara Sanders da hedeflerinin ilk beşe girmek olduğunu ve bunu başardıklarını dile getirdi.