SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Temkinli olmalı

27 Haziran 2015

GALATASARAY'ın gündeminde bir süredir Brezilyalı golcü Pato var. Milan'da daha 18 yaşında parlayan Pato kariyerinin ilk yıllarında çok olumlu görüntüler vermişti. 3-4 senenin ardından ciddi bir düşüş yaşayınca daha 22 yaşında yeniden Brezilya'nın yolunu tuttu.

Futbolseverler onu İtalya'daki parlak döneminden hatırlıyor, ancak ülkesindeki performansı çoğunlukla vasatın altında kaldı. Büyük bedellerle transfer olduğu Corinthians'ta bir türlü bekleneni veremedi. Öyle ki, taraftarların büyük tepkisini çekti. Siyah beyazlı ekibin taraftar grupları Pato aleyhine birçok protesto gösterisi düzenledi. Golcü oyuncu bunu daha çok takımın defansif oyun planına bağlasa da ertesi yıl kiralandığı Sao Paulo'da görüntü yine aynıydı.

Arada kendini hatırlattığı birkaç karşılaşma dışında hücumda hep yalnızları oynadı. Bu sezon 8 haftası geride kalan Brezilya Ligi'nde 4 maçta ilk 11'de forma giyebilirken, artık tamamen yedek kalabileceği de konuşuluyor. Zira yeni teknik direktör Juan Carlos Osorio'nun, Pato'yu antrenmanlarda as kadroya almadığına ilişkin haberler basında yer aldı. Pato'nun tek avantajı hala makul bir yaşta olması. 25 yaşından sonra yeniden bir çıkış yakalaması mümkün elbette. Bununla birlikte son 5 sezon futbolu hep geriye gitmiş bir oyuncunun eski günlerine dönme ihtimalinin düşük olduğunu hesaba katmak gerekiyor.

Tepkiler yüzünden Corinthians, bonservisini elinde bulundurduğu Pato'yu epeydir satmak istiyor. Galatasaray illa bu futbolcuda ısrarlıysa temkinli davranmasında fayda var. Zira çok önemli bir konu da Pato'nun hem Corinthians'a hem de şu an kiralık oynadığı Sao Paulo'ya dava açmış olması. Eski kulübünden 10 aydır imaj haklarını alamayan Pato'nun ayrıca 2 aydır Sao Paulo'dan da maaş alamadığı belirtiliyor. Dolayısıyla bonservisini alması ve bedelsiz olarak transfer olması mümkün. Böyle durumdaki bir isim için astronomik bedeller ödenmeden kulüp yönetiminin konuyu dikkatlice incelemesi faydalı olacaktır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek