SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yıldırım Demirören yeniden TFF Başkanı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 42’nci başkanlık seçimini tek aday olan mevcut başkan Yıldırım Demirören kazandı. 219 oydan 214’ünü alan Demirören teşekkür konuşması için kürsüye çıkınca önündeki oy sandığının arkasında kaldı. Oy kullanma kabini önünde olduğu için salondakiler Demirören’in sadece sesini duyabildi.

Güncellenme: 15:46, 25/06/2015
Yıldırım Demirören yeniden TFF Başkanı

YAVUZ ALATAN / SÖZCÜ

Demirören, Bülent Gürkut, Ayhan Sağaltıcı, Ümit Sırakaya, Haluk Ulusoy, Duygun Yarsuvat ve Adil Yazıcıoğlu'nun aday adaylığı başvurusu yaptığı seçimlerde Yıldırım Demirören dışındaki adaylar 60 delegeden seçime katılabilmek için gereken imzaya ulaşamadı. Demirören tek başına başkanlık seçimine katıldı.

Divan Kurulu’ndan yapılan açıklamada 60 imza toplayanın başkan adayı olabildiği TFF Genel Kurulu’nda Demirören’in 240, Ulusoy’un ise 65 imza topladığı açıklandı. Her iki tarafa da imza atan delegeler nedeniyle imza listeleri kontrol edildi. Toplam 297 delegenin olduğu seçimde 26 delegenin iki adaya birden imza verdiği tespit edildi. Divan Kurulu, mükerrer imzaları geçersiz saydı.

DEMİRÖREN TEŞEKKÜR ETTİ

TFF Başkanlığı'na yeniden seçilen Yıldırım Demirören, yaptığı konuşmada Futbol Federasyonu'nun bir bütün olarak aile olduğunu belirtti. Kendisine muhalif olanların da bu ailenin bir parçası olduğunu belirten Demirören, “Bundan 3 yıl önce bize destek veren delegelerimiz var. Hangi tarafta olursanız olun Türk futbolunun iyiliğini istediğinizi biliyorum. Riva’yı Türk futboluna armağan ettiğimiz için teşekkür ediyorum. Mali fair play konusunda destek veren ekiplerimize teşekkür ediyorum. Profesyonellerimize teşekkür ediyorum. Merkez Hakem Kurulu’na teşekkür ediyorum” dedi.

“KARAR SKANDALDIR”

Mükerrer oyların reddedilmesi ile seçimlerde aday olamayan eski TFF Başkanı Haluk Ulusoy ise, kararı mahkemeye taşıyacağını söyledi. Çok yakında yeni bir seçim yapılacağına inandıklarını belirten Ulusoy, şöyle dedi:

“Öncelikle üzüntülüyüz. Tüm çabalara rağmen TFF delegelerinin mevzuata uygun olarak ve yeter sayıda aday göstermesine rağmen, konuyla hiç ilgisi olmayan bir Anayasa Mahkemesi kararı emsalmiş gibi gösterilerek, seçime gitmemiz hatta bir seçimin yapılabilmesi Türk futbolunun elinden alınmıştır. Hukuka uygun olmayan yollarla oluşan bir yönetim hakkında hukuk süreci işleyecek ve kısa sürede hak yerini bulacaktır.”

GÖKÇEK DE LİSTEDE ÖZDEMİR DE

İkinci kez başkan seçilen Yıldırım Demirören'in yeni Yönetim Kurulu'nda isimler de dikkat çekti. Zira Demirören'in listesinde hem Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Ahmet Gökçek hem de Fenerbahçe eski yöneticisi Nihat Özdemir yer aldı. İşte Demirören'in yeni Yönetim Kurulu listesi:

ASİL ÜYELER: Servet Yardımcı, Nihat Özdemir, Ali Dürüst, Hüsnü Güreli, Cengiz Zülfikaroğlu, Alaattin Aykaç, Mustafa Çağlar, İbrahim Usta, Ali Düşmez, Kaan Terzioğlu, Arif Koşar, Yaşar Aşçıoğlu, Erhan Kamışlı, Ahmet Gökçek

YEDEKLER: Ziya Erbaş, Mete Düren, Zafer Tırpançeken, Selahattin Aydoğdu, Serhat Soysal, Ali Özdoğan, Atilla Bingöl, Mustafa Tekgöz, Mustafa Küçükmeral, Cevat Ay, Ömer Sarılar, Saliha Sarıali, Bayram Yüksel, Fuat Guguloğlu

Yayınlanma Tarihi:11:01,