SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda karatenin branş olarak yer alacağını umut ettiğini söyledi.

Delihasan, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi’nin, olimpik programa eklenecek branşların içine karateyi almasına ilişkin yaptığı açıklamada, branşının dünyadaki tüm kıtalar üzerinde faal olduğunu ve yaygınlığının diğer 7’sine göre daha fazla olduğunu dile getirdi.

Karatenin şansının yüksek olduğunu belirten Delihasan, “Çünkü Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, karate ile yakından ilgileniyor. Avrupa Oyunları’nda da karate müsabakalarıyla ilgili olarak dünya federasyon başkanından ve diğer yetkililerden bilgiler aldı” dedi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) de karatenin olimpiyatlara girmesini desteklediğini anlatan Delihasan, şöyle devam etti:

“Biz 192 üyesi bulunan bir dünya federasyonuna bağlıyız. Diğer aday branşların yaygınlığı karateyle kıyaslandığında çok gerideler. Ümit ederim ki 2020 Olimpiyat Oyunları’nda hayalimiz gerçekleşir. Japonya Karate Federasyonu da bunun için büyük bir çaba sarf ediyor. 2020’de yarışmayı ümit ediyoruz.”

“OLİMPİYATLARA HAZIRIZ”

Esat Delihasan, başarılı bir çizgi yakaladıklarını ve olimpiyatlarda da başarılı olacaklarına inandığını ifade etti.

Madalyaların ikiye, üçe katlanabileceğini anlatan Delihasan, “Olimpiyatlarda yarışırken bunu görmek lazım. Yıllardan bu yana başarılı bir çizgimiz var. Altyapımız sağlam. Milli takımımız değişti ve gençler geldi. Bu nedenle olimpiyatlara hazır olduğumuzu düşünüyoruz” diye konuştu.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de devam eden 1. Avrupa Oyunları’nda madalya kazanan sporcuların 5 yıl sonra 25 yaşında olacağına dikkati çeken Delihasan, “Bizim için çok ciddi bir avantaj. Olimpiyatlara bu şekilde girersek, başarı elde edebiliriz” ifadelerini kullandı.