SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2012 Londra Olimpiyatı’nda 5,000 ve 10,000 metrede altın madalya kazanan Mo Farah’ın, oyunlar öncesinde iki doping testine bilinçli şekilde girmediği gün yüzüne çıktı.

2010 ve 2011’de gerçekleşmesi gereken iki doping testinde beyan ettiği yerde bulunamayan Farah, görevliler ikinci test için geldiğinde kapı zilini duymadığını söyleyerek kendini savundu. Mevcut kurallara göre 12 ay içinde 3 test kaçıran atlet 2 yıllık bir men cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Eğer Farah üçüncü bir test daha kaçırsaydı, Londra’da yarışamayacaktı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre Mo Farah’ın koçu Alberto Salazar, sporcusunu bu konuda “Bir test daha kaçırırsan seni çarmıha gererler” sözleriyle uyarmış. Bu bilgilerin ışığında, Salazar’ın birlikte çalıştığı sporculara doping kullandırdığı yönündeki iddialarla birlikte Farah’ın üzerindeki şüpheler de arttı. Ancak Salazar ve Farah bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.

Salazar hakkında ortaya atılan söylentilerden biri; 2012 Londra’da 10,000 metrede gümüş madalya kazanan, Farah’ın antrenman partneri Galen Rupp’ın 16 yaşından itibaren Salazar tarafından testosteron kullanmaya teşvik edildiği ile ilgiliydi.

Eurosport