SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bulutların arasındaki Güneş

17 Haziran 2015

Beşiktaş’ın üstünde kara bulutlar dolaşıyor. En büyük problem de kaçan şampiyonluk. Fikret Orman’ı Beşiktaş camiasında geleneklere bağlı olan kişi olarak biliyoruz. Demirören yönetimine karşı da çok iyi muhalefet yapmıştı zamanında. 2006 yılında gerçekleşen Delgado transferindeki tavrından anlarız bu dediğimi.

TARAFTAR İNÖNÜ’YE VEDA ETTİ

Başkan göreve geldiği zaman takımın başına Samet Aybaba’yı getirdi. Sezona ‘FEDA’ diyerek başlamıştı Beşiktaş. Filmin sonunda şampiyonluk kupası yoktu. Taraftar İnönü’ye, Aybaba da takıma veda etti. Bilic’in gelişiyle Kartal, farklı bir vizyon kazandı; lakin Türkiye Cumhuriyeti, Bilic’i  İngiltere’ye kaptırmaktan kurtulamadı. Hırvat teknik adam güzel ayrıldı Türkiye’den. Ona karşı söylenen niteliksizce yorumlara aldırmadan, Beşiktaşlı taraftarların arasında sevgi gösterisi eşliğinde.

ASYA’DAKİ GÜNEŞ, İSTANBUL’DA DOĞAR MI?

Beşiktaş, Şenol Güneş’le resmen anlaştı. Tecrübeli teknik adam, SİYAH-BEYAZLI takımı şampiyonluğa ulaştırır mı? Herkesin kafasındaki soru bu! Güneş’in ligin sonunda hiç zirveyi göğüsleyememesi bunu akıllara getiriyor. Trabzon’da kaçırdığı hafızalara kazınan şampiyonluklar buna etken. 2002 yılındaki Şenol Güneş’i herkes çabuk unuttu. Hani 48 yıl aradan sonra Güney Kore ve Japonya’ya giden A Milli Futbol Takımı vardı. Yıldıray Baştürk, Hasan Şaş, İlhan Mansız, Senegal ve altın gol. Brezilya; Rivaldo, Ronaldo ve finale gidememenin hüznü.

“LETONYA KİMMİŞ?”

ASYA’da kısacası Şenol Güneş hikayesi vardı. Nesilden nesile anlatılacak ve kolayca yaşanmayacak hadiseler dizisi. 2004’te Portekiz yolunda Letonya engeline takılmamız, Milliler’in hoca değişikliğine neden oldu. Spor medyası o dönem bizi favori gösterip, Letonya’yı küçümseyici başlıklarla haber yaptılar şu şekilde: “LETONYA KİMMİŞ?” Öğrendik maalesef!

KARA BULUTLARI KALDIR ARADAN!

2002 yılının ruhuyla Şenol Güneş, Beşiktaş’ı sezon sonunda mutlu sona ulaştırabilir. Fenerbahçe ve Galatasaray’a göre bir adım daha önde; fakat takımda her gün yeni olay cereyan ediyor. Haciz, beyazlar yalanlar, stadın durumu gibi birçok şey. Hayata gerçekleştirilecek en mühim nokta, hocanın kafasındaki takım planı. Bunun için, Orman ve yönetime büyük iş düşüyor. Beşiktaş taraftarı artık kara bulutların kulübün üzerinden gitmesini istiyor. Bakıp, göreceğiz; Güneş ufuktan mı doğacak?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek