SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Önce ek bütçe sonra transfer

Türkiye’de büyük takımların başarılı olmaktan başka çaresi yoktur. Puan cetvelinin 2. ve 3. sırasında yer alan 3 büyük takımın hocası ya değiştirilir, ya da istenmeyen adam ilan edilir. Her ne kadar tecrübeli olmasa da Hamza Hamzaoğlu bunun farkındaydı. Takımın başına geçerken sezon sonuna kadar imza atmış, “Başarılı olursam devam ederim” demişti. Nitekim şampiyonluk, ‘Anasının ak sütü gibi’ helaldir Hamza hocaya… 3 senelik imzayı attı, emeğinin de karşılığını almış oldu. Şimdi sırada akıllı transfer politikaları var.

Hamza hoca takımının aksayan bölgelerini biliyor. Kısıtlı imkanlar ve takım içi dengeler nedeniyle yıldız transferi yaparken ince eleyip sık dokumak zorunda olduğunu da biliyor. Yeni seçilen yönetim, yeni bir başkan, kadro ise bir hayli şişkin. Birçok oyuncusunu feda etmek zorunda ve alacağı isimlerin de takıma %100 faydalı olmasını istiyor. Kendisiyle konuştum ve transferde aceleci olmadığını söyledi. En azından ilk kamptaki hazırlık maçlarında kafasındaki soru işaretlerini giderip. Bazı oyunculara şans vermeyi planlıyor. Haklı da; önünde birçok örnek var. Bruma, Amrabat, Dezmaili, Pandev gibi oyuncuların takıma hiçbir katkısı olmamıştı. Doğal olarak bunlardan çekiniyor. Ya transfer oyuncular tutmazsa? Daha transfer dönemi başlamadan bir çok isim ortaya atılmış ve Galatasaray’ın ilgilendiği isimler gazete sütunlarını süslemeye başlamıştı.

Ibrahimovic uzun süre gündemi meşgul etmiş; Podolski, Donki Fernandao, Ayew, Gignac, Doria, De Jong gibi isimler taraftarı heyecanlandırmaya yetmişti. Son olarak Van Persie’nin bonservisi elinde olmasına rağmen maliyetinin ‘dudak uçuklatması’ Hamzaoğlu’nu korkutmaya yetmişti.  Galatasaray yönetimi şimdi harıl harıl çalışıyor, genel kurul’dan ek bütçe isteyecek. Başkan Dursun Özbek mecburen iyi isimler alarak taraftarlara Avrupa’da da başarı istediğini ispatlayacak. Zaten bu kadronun yeterli olmadığını o da biliyor. Lig, kupa ve Şampiyonlar Ligi gibi 3 kulvarda 28 oyuncuyla mücadele edecek. Ocak ayına kadar da takıma takviye yapamayacak. Yaşanan sakatlıklar, performans seçimlerinde etkili olacak. Hamza hoca şunu unutmamalı; Galatasaray gibi dünyada en çok tanınan Türk takımlarının teknik direktörü ve alacağı isimlerin 3 kulvarda savaşacak kalitede olması gerekiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek