SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Takımın başına Şenol Güneş’i getirdikten sonra güçlü bir kadro kurmak için 3-4 bölgeye takviye çalışmalarını sürdüren Beşiktaş yönetiminin, listenin ilk sırasında olan Ukraynalı sol açık Yevhen Konoplyanka için 6 aydır ciddi bir transfer operasyonu yürüttüğü öğrenildi. Dnipro ile Avrupa Ligi’nde final oynayan ve performansıyla tüm dikkatleri üzerine çeken 25 yaşındaki futbolcu için Beşiktaş Dış İlişkiler ve Transferden Sorumlu Yöneticisi Erdal Torunoğulları’nın liderliğinde sürdürülen transfer çalışmasında izlenen süreç şöyle:

UKRAYNA’YA ÇIKARMA YAPTILAR

Dnipro’da başarılı olan, Ukrayna’da en iyi futbolcu seçilen ve sözleşmesinin bitmesiyle Avrupa devlerinin transfer listesine giren Konoplyanka için Beşiktaş önce yönetici Erdal Torunoğulları ve Türk menajeri ile birlikte Ukrayna’ya giderek Konoplyanka ailesiyle bir araya geldi. Yapılan görüşmede futbolcuya ve ailesine Beşiktaş ve İstanbul hakkında detaylı bilgi verildi.

BABA OLEG TESİSLERİ ÇOK BEĞENDİ

Ardından futbolcunun babası Oleg Konoplyanka İstanbul’da misafir edildi. Nisan sonunda Türkiye’ye gelen baba Konoplyanka ile siyah-beyazlı yöneticiler yakından ilgilendi. Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri gezdirilen ve boğazda misafir edilen Oleg Konoplyanka’ya yapımı süren Vodafone Arena Stadı da gösterildi. İstanbul’a hayran kaldığını söyleyen Oleg Konoplyanka, Ukrayna’ya olumlu izlenimlerle döndü.

MIRCEA LUCESCU DEVREYE GİRDİ

25 yaşında ve bonservisi elinde olan futbolcuyu başıboş bırakmak istemeyen Beşiktaş yönetimi, bu arada eski teknik direktörü Mircea Lucescu’dan yardım istedi. Ukrayna’da Shakhtar Donetsk’i çalıştıran Lucescu, Yevhen Konoplyanka ile konuşarak, İstanbul’un güzellikleri ve Beşiktaş’ın büyüklüğü ile ilgili olumlu referans verdi ve Türkiye’nin doğru bir tercih olacağını söyledi.

İNGİLTERE HAYALİ FREN YAPTIRDI

Beşiktaş, futbolcuya 4 yıllık sözleşme önerdi. Bonservis ödenmeyecek transferde ilk yıl için 1.6 milyon Euro’dan başlayıp her yıl 100 bin Euro artacak yıllık ücretler ve 3 milyon Euro’luk imza parasında prensipte anlaşma sağladı. Ancak Konoplyanka’nın aklında İngiltere olduğu ve bu nedenle Beşiktaş’ın teklifini beklemeye aldığı kaydedildi. Yıldız oyuncunun en istekli taliplerinden Sevilla’nın Kakuta ile anlaşması Beşiktaş’ın elini rahatlatırken, oyuncudan bugün yarın haber bekleniyor. Beşiktaş mutlu bir haber alırsa yıldız ismi kadrosuna katacak.

Sabah