SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim’in sarı-kırmızılı takımdaki üçüncü sezonunda, sakatlanan Ujfalusi’nin yerine istediği ancak transferi gerçekleşmeyen Kjaer, karısı, çocuğu ve babasıyla geldi Fenerbahçe’nin ilk transferi Simon Kjaer bundan 3 yıl önce İstanbul’a bir başka transfer için inmek üzereydi. Sabah’ın haberi göre; Fatih Terim’in 3.dönemindeki ilk şampiyonluğunu elde eden Galatasaray, Tomas Ujfalusi’nin Ağustos sonundaki ani sakatlığı sebebiyle stoper arayışına geçtiğinde o dönem Wolfsburg’da oynayan Kjaer ile temasa geçmişti. Hatta dönemin yardımcı hocası Ümit Davala transfer için Almanya’ya gitse de görüşmeler yetişmemiş, Kjaer kulübünde kalırken Galatasaray Cris ile yetinmek zorunda kalmıştı.

LİLLE’DE KENDİNİ BULDU

Danimarkalı stoper, Wolfsburg’da gözden düştükten sonra 2012/13 sezonu için sadece 1.7 milyon Euro bedelle Fransa’nın önde gelen kulüplerinden Lille’e transfer oldu. Galatasaray’a giden Aurelien Chedjou’nun yerine takıma yerleşen Kjaer’in de yer aldığı savunma hattı, o dönem lig maçlarında kaleyi 1062 dakika boyunca gole kapatmayı başardı. Lille’de 3 sezon boyunca düzenli olarak forma giyen Kjaer, burada hem gelişim kaydedip hem de tecrübelendi.

BONSERVİSİ 6 MİLYON 750 BİN EURO

İstanbul’a ilk defa gelen Simon Kjaer’in bonservisi için Lille ile 6 milyon 750 bin Euro’ya anlaşma sağlandığı öğrenildi. Türk futbolunu fazla tanımadığını fakat Fenerbahçe ve Galatasaray’ın Avrupa’daki başarılarını devamlı takip ettiğini belirten Kjaer, “İstanbul’u göreceğim. Ailemin rahat edeceği bir ortamın bulunması halinde Fenerbahçe ile anlaşabileceğimizi düşünüyorum” ifadesini kullandı.

ARANAN KAN SİMON KJAER

26 yaşındaki oyuncu, 1.89 metrelik boyuna karşın hava hakimiyetinden çok yerden başarılı ve net hamleleriyle tanınıyor. Ofansif oynayan bir takımdan gelmesi nedeniyle Fenerbahçe’ye uyum sağlamakta güçlük çekmeyecek gibi görünen 26’lık stoper savunma arkasına atılan topları da başarıyla süpürüyor. Boyuna göre zaman zaman havadan geçit vermesi ve ağır kalabilmesi handikapları ancak pozisyon alma becerisiyle bu durumu bertaraf etmeyi biliyor. Kjaer bu açıdan Fenerbahçe’nin ihtiyaçlarına uygun bir profil çiziyor.

AVRUPA YOK DİYE AYRILDI

Fransız kulübü Lille, Simon Kjaer’den memnun olmasına ve takımda kalmasını istemesine rağmen oyuncunun isteğiyle bu transfere onay veriyor. Danimarkalı oyuncu sezon bitiminde, “Lille bu sene Avrupa kupalarında olmayacak, bu yüzden ayrılmak istiyorum” diyerek bu sezon için yeni bir maceraya atılacağının sinyallerini vermişti.