SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye, futbolda Avrupa’nın vergi cenneti

Türkiye, Spor Toto Süper Lig'de oynayan futbolculara uyguladığı yüzde 15'lik gelir vergisi oranıyla Avrupa'da futbolculardan en düşük vergi alan 2. ülke olarak dikkat çekiyor.

Güncellenme: 21:06, 14/06/2015
Türkiye, futbolda Avrupa’nın vergi cenneti

Vergi Sorunları Dergisi makalesinden derlediği bilgilere göre, birçok Avrupa ülkesi, sporcular ve film yıldızları gibi üst gelir diliminde yer alanlara, yüksekgelir vergisi uyguluyor.

Yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu’na göre Süper Lig’de oynayan futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüplerde oynayan futbolcular ise yüzde 5 vergi ödüyor. Teknik direktörlerin ödediği vergi ise yüzde 35.

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile sporculara yönelik vergi oranlarında artış planlıyor, ancak Türkiye, Avrupa’nın sporculara en düşük gelir vergisi uygulayan ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. En düşük vergiyi yüzde 10 ile Bulgaristan alıyor, Litvanya ise Türkiye ile ikinciliği paylaşıyor.

Gelişmiş ülkeler ve Batı Avrupa ülkelerinde sporcuların elde ettikleri gelirlerden tahsil edilen vergi oranları ile Türkiye’de uygulananlar arasında ciddi farklar dikkati çekiyor.

İsveç yüzde 56,9’luk oranla en yüksek vergi uygulayan Avrupa ülkesi olurken, bu ülkeyi sırasıyla yüzde 56,5 ile Portekiz, yüzde 55,6 ile Danimarka, yüzde 53,7 ile Belçika izliyor.

Avrupa futbolunun kalbi olan ülkelerden İngiltere’de profesyonel futbolcu gelirlerinden yüzde 45 vergi alınırken, bu oran Almanya’da yüzde 47,5, İtalya’da yüzde 47,9, Fransa’da ise yüzde 50,3 olarak gerçekleşiyor.

KAZANCA GÖRE VERGİLENDİRME GELİYOR

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı, milyonlarla ifade edilen rakamlarla sözleşmelere imza atan futbolcuların kazançlarına bakılmaksızın alınan yüzde 15 gelir vergisi uygulaması sona erecek. Bunun yerini, ücretlilerde olduğu gibi kazanca göre vergilendirme alacak.

Halen geçerli olan düzenlemeye göre futbolculara gerçekleştirilen ödemeler üzerinden yapılan yüzde 15’lik kesinti yeterli oluyor, ilaveten beyanname verilmesine gerek görülmüyor. Ancak Gelir Vergisi Yasası

Yayınlanma Tarihi:21:04,