SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1. Avrupa Oyunları’nda (Bakü 2015) mücadele eden milli karateciler Mehmet Yakan, Uğur Aktaş, Enes Erkan, Dilara Bozan ve Meltem Hocaoğlu yarı finale yükseldi.

Crystal Hall’de yapılan karate elemelerinde, kata ve kumite disiplinlerinde erkeklerde ve kadınlarda 3’er Türk sporcu tatamiye çıktı.

Kadınlar katada mücadele eden Dilara Bozan, B Grubu’nda Hırvat Vlatka Kiuk ve Azerbaycanlı Adila Gurbanova’yı 5-0, Alman Jasmin Bleul’ü ise 4-1 yendi. Milli sporcu, 6 puanla grubunu ilk sırada tamamlayarak yarı finale yükseldi.

Türkiye’yi kadınlar kumite +68 kiloda temsil eden Meltem Hocaoğlu, B Grubu’nda Bulgar Borislava Ganeva’yı 5-1, Fin sporcu Helena Kuusisto’yu 1-0 mağlup etti. Rus Ivanna Zaytseva ile 0-0 berabere kalan milli karateci, grubunu 5 puanla zirvede bitirerek adını yarı finale yazdırdı.

Hafsa Burucu ise kadınlar kumite -68 kiloda tatamiye çıktığı müsabakalarda, Karadağlı Marina Rakovic ile 0-0 berabere kaldı, İsviçreli Elena Quirici’ye 1-0 kaybetti. Milli sporcu, son maçında İzlandalı Telma Frimannsdottir’i 10-1’i yenmesine karşın grubunu 3 puanla 3. sırada noktalayarak elendi.

ERKEKLERDE FİRE YOK

Erkekler katada tatamiye çıkan Mehmet Yakan, B Grubu’nda Azerbaycanlı Tural Baljanlı ve Rumen Adrian Guta’yı 5-0, Fransız Minh Dack’ı 4-1’lik skorlarla geçerek yarı final bileti aldı.

Uğur Aktaş, Kosovalı Alvin Karaqi’ye 3-1 yenilerek başladığı kumite -84 kilo maçlarında, Polonyalı Kamil Warda’yı 9-1, İtalyan Nello Maestri’yi 11-2 mağlup etti. A Grubu’nda 4 puanla 2. sırayı alan milli karateci, yarı finale kaldı.

Türkiye adına +84 kiloda mücadele eden Enes Erkan ise Azerbaycanlı Şahin Atamov’u 10-1, Yunan Spyridon Margaritopoulos’u 8-0, Makedon Martin Nestorovski’yi 3-0 mağlup etti. Bu sonuçların ardından B Grubu’nu 6 puanla lider tamamlayan Enes Erkan, yarı finale yükseldi.

Milli sporcular, madalya mücadelesine öğlen seansında yapılacak maçlarla devam edecek. Mehmet Yakan ile İtalyan Mattia Busato, Uğur Aktaş ile Yunan Michail Georgios Tzanos, Enes Erkan ile Sırp Slobodan Bitevic, Dilara Bozan ile Fransız Sandy Scordo, Meltem Hocaoğlu ile İsveçli Hana Antunovic yarı finalde karşılaşacak.