SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NTV ve NTVSpor’da yayınlanan “%100 Futbol” programının yorumcusu olan Rıdvan Dilmen, Ay Yıldızlı Milli Takımımızın deplasmanda Kazakistan’ı 1-0 mağlup ettiği maçın ardından çarpıcı tespitlerde bulundu. İşte Dilmen’in tespitleri:

“Maçtan önce Fatih Hoca’nın basın toplantısını izledim. Bir antrenörün oynamak istemediği maçlardan birisidir bu. Andorra, Letonya, Moldova… Hepsi aynı tarz takımlar.

Bu takımların tek düşüncesi savunma yapmak. Yetenek problemleri de var tabii ki Bugün İsviçre ile oynasak belki iz bırakıcı bir top oynardık.

Puan tablosundaki durumumuzdan dolayı bu maçta konsantre düşüklüğü beklemiyordum ki öyle de oldu. Bugün kaybetsek ya da berabere kalsak yazarlarımız, yorumcularımız daha farklı konuşacaktı.

Fatih Terim’in bugün oyunun her anında yaptığı hamleler doğruydu. 3 ayrı sistemle oynadık bugün. Mesela Fransa ile oynasaydık bu değişiklikleri yapmazdı Hoca.

Bu maçtan aldığımız galibiyetle 3. sıra için iddiamızı sürdürüyoruz. Hollanda ile en kötü şartlarda burada 2 puan geride karşılaşacağız. Hollanda ile kader maçına çıkacağız.

Kazakistan Ligi’nin 3. haftası olsa bu kadar dirençli olmazlardı. 7 ve 8. haftadan sonra form tutmaya başlanır. Sezon sonunda da düşüşler başlar. Örneğin Türkiye Kupası’na Galatasaray’ın hazırlanmasıyla Bursaspor’un hazırlanması çok farklı olur. Oyunda da Bursaspor’un belirgin bir üstünlüğü vardı.

İddiamızı sürdürmek için bu maçı kazanmamız şarttı. Arda, maçın son anlarında inisiyatif aldı. Arda, Atletico’da kendini geliştirdi ama Atletico Madrid dışındaki başka bir takımda ofsansif anlamda daha iyi futbol oynar. Atletico Madrid’de Simeone’nin belli bir oyun yapısı var.

Grupta en fazla 20 puan alırız. İzlanda ve Çek Cumhuriyeti bizim rakibimiz değil. İzlanda bizi 3-0 yendi. Son maçta İzlanda’nın 3 puan gerisinde çıkarsak 4-0 yenmemiz lazım. Bizim rakibimiz Hollanda.

Arkadaşlarımızdan aldığım bilgiye göre Dünya Kupası elemelerine her türlü 4. torbadan girecekmişiz. Bu facia bir durum. Bu yüzden Letonya’ya kaybedilen 2 puan çok önemliydi. Bulgaristan’ı ve Kazakistan’ı yenmemizde bu anlamda bize yarar sağlamadı.

Hakan Çalhanoğlu maça iyi başladı. Oyun kalabalıkta oynandığı için Hakan temastan kaçtı biraz. Arda dar alanda oynayabilen bir oyuncu. Arda, kalçalı bir oyuncu da olduğu için en kötü faul alıyor.”