SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

amkspor.com / Fenerbahçe’nin teknik direktörü Vitor Pereira, yeni sezon öncesinde hedefleri ve takımla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sarı lacivertli takıma oynatmayı düşündüğü futboldan, transferine kadar birçok konuya değinen Portekizli çalıştırıcı, taraftarları heyecanlandıracak sözler sarfetti.

İşte Pereira’nın açıklamalarından satır başları;

“TÜRKLER DE YUNAN HALKI GİBİ…”

“Futbol duygular oyunu ve çalışmanın yanında duygularınızla oynadığınız bir oyun. Türklerin Yunan halkı gibi hırslarıyla ve tutkularıyla yaşayan bir halk olduğunu biliyorum. Ben de benzer şekilde yaşıyorum. Nasıl oluyorsa bir şekilde kendi tarzıma uygun kulüplerde buluyorum. Aralarında benzerlikler görüyorum. Tutkuyu seçiyorum her zaman.”

TÜRKİYE’YE GELMEDEN ÖNCE KİMLERDEN FİKİR ALDI?

“Uzun yıllardır futbolun içinde olduğum için Türkiye, İstanbul ve Fenerbahçe’yi tanıyordum. Ama bazı arkadaşlarımla konuştum. Fikir aldım daha önce burada yaşatan tanıdıklarımdan. Carvalhal ile görüştüm hem güzel şeyler duydum. Mossoro daha önce öğrencimdi. Djalma’dan da fikir aldım. Jimmy Durmaz benim Olympiakos’taki öğrencimdi onunla da konuştum. Türkiye liginin kalitesi ve ambiansla ilgili fikirler aldım.”

“F.BAHÇE DE BENİM GİBİ…”

“Avrupa maçlarını da izlemiştim Türk takımlarının. Bazı derbi maçlarını izleme şansı bulmuştum. iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Şu anda yapmamız gereken önümüze bakarak güçlü bir takım kurmak. Fenerbahçe de aynı benim gibi kazanmak için yaşayan bir takım. Bu yüzden buradayım”

“OFANSİF, AGRESİF, VE TOPA SAHİP…”

“Topa sahip olmayı hedefleyen takım oluşturacağız. Taraftarların sevdiği oyunun böyle bir oyun olduğunu biliyorum. Stadı doldurmak için sebepler sunmak zroundayız. Stada geldiklerinde bu takımın bir kimliği var hissi uyandırmalıyız. Kaliteli bir pas trafiği oluşturacağız. Ofansif, agresif ve topa sahip olan bir takım oluşturacağız.”

“KOLEKTİF HEDEFLER HER ŞEYDEN ÖNCEDİR”

“Her şeyden önemlisi oyunculardan kişisel hedefleri, kulübün hedeflerinden önde tutmamalı. Hepimizin kişisel hedefleri var. Ama burada bir araya geldiysek kolektif hedefler her şeyden öncedir. Oyuncularımdan bunu isteyeceğim. Yetenekli oyuncularla oynamaya gayret göstereceğim. Oyuncunun oynadığı futboldan keyif alması gerekiyor. İstediklerimizi başarabilirsek bunu yaşayacaklar.”

“ÜST DÜZEY ÇARPIŞMALAR OLACAK”

“Ben yarışmacı bir antrenörüm ve mücadeleyi seviyorum. Antrenmanlarım da yoğun geçecek. Çünkü antrenmanda bu yoğunluğu sağlarsanız maçta da aynı şeyin karşılığını alırsınız. Tüm antrenmanlarımda üst düzey çarpışmalar olacak. İyi çalışanlar, kendini takıma adayanlar oynayacaktır. Oyunculara karşı adil olmak zorundasınız. Benim takımımda benim oyunuma en yakın oyuncular forma şansı bulacak.”

“KADERİMİZİ BERABER ÇİZDİK”

“Çok zamandır benimle çalışan 3 yardımcım var. Benim son derece güvendiğim, başarıları beraber elde ettiğimiz antrenörler. Birbirimizi gözümüz kapalı anlıyoruz. Onlar da aynı benim gibi yarışmacı ve rekabetçi antrenörler. Felipe Almeida ile 15 yıldır beraberiz, kariyerimizi beraber çizdik. Hepsi aynı zamanda spor hocalığı konusunda eğitim almış kişiler. Üniversiteyi de beraber okuduk. 15 senedir birlikte devam ediyoruz. 8 yıl boyunca Porto akademisinde eğitimci olarak da çalıştım.”

“Oyuncuların arasında liderler olmalı ve bana yardımcı olmalı. Kaptanlarımızdan böyle yardımlar bekleyeceğim. Aynı zamanda kulübü bir dişli olarak görmek lazım. Başkanından sportif direktörüne ve malzemecisine kadar herkes görevini yapacaktır. Her dinamik koordine bir şekilde çalışırsa çok güçlü bir takım çalışması ortaya çıkacaktır. Eğer bu dinamik güçlü olursa sahadaki sonuçlar da başarılı olacaktır”

“YÜZÜM DE TÜRKLERE BENZİYOR”

“Aynı zamanda yüzüm de Türk’e benziyor. 3 oğlum var ve 21 yıldır evliyim. Düzenli bir aile hayatım var. Sosyal hayattan analadığım evden antrenmana, antrenmandan eve ve sonra da stada. Futbolla yatıp, futbolla kalkıyorum. Tüm hayatım futbol. Ailem de mecburen benimle aynı yönde bir hayat yaşıyorlar.”