SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Sportif Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu’ndaki altıncı maçında yarın Kazakistan ile deplasmanda oynanacak kritik maç öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kazakistan’da hiç yabancılık çekmediğini ve kendilerine olan ilginin yoğun olduğunu belirten Terim, daha sonra karşılaşma ile ilgili düşüncelerini sıraladı. Sezonun yeni sona ermesi nedeniyle en zor dönemde olduklarının altını çizen Terim, şunları söyledi:

“Arda Turan, Hakan Çalhanoğlu ve Mevlüt Erdinç, sezonu 24 Mayıs’ta bitirdi. Biz kendi ligimizin fikstürünü bu dönem için uzattık. Ayın 3’üne kupa finalini koymamızın sebebi de buydu… Ligi bitirme tarihleri 3 farklı grup var. 3 grubu tek grup halinde maça çıkaracaksınız. Bu kolay bir şey değil…

Haziran ayı hocaların pek istediği bir tarih değil… Futbolcular için de kolay değil tabi, arkadaşları deniz kenarında güneşin tadını çıkarırken, burada kamptalar… Futbolcuların bazıları mutlu, bazıları üzgün… Teknik ekip olarak bu olumsuzlukları gidermeye çalışıyoruz.”

“BİZİM İKİNCİ YARIMIZ BAŞLIYOR”

Hollanda maçında oynanan oyunun ve “biz daha bitmedik” mesajının kendileri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Terim, “Bulgaristan maçının ikinci yarısında da çok önemli mesajlar vardı. Açıkçası bizim ikinci yarımız başlıyor. Kazakistan galibiyetiyle başlamak istiyoruz. Bu maçtan sonra da dört maçımız kalacak. Bu maçların da 3’ünü içeride oynayacağız. Oynamazsanız, hiçbir saha sizin için avantaj teşkil etmez. Ancak böyle oynayan bir milli takımın kendi sahasındaki maçlar da dolar taşar” şeklinde konuştu.

“BU SAHNEDE OLMAK İSTİYORUZ”

Terim, takım olmaya doğru yavaş yavaş ilerlediklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Bu sahnede olmak istiyoruz. O yüzden yarınki maç, ikinci yarının birinci maçı olması dolayısıyla bu seriyi mutlu bitirmek açısından önemli bir karşılaşma. Çok dikkatli olmamız gereken bir maç. Ancak biz Hollanda karşısındaki oyunu burada da devam ettirerek kazanacağımız inancını taşıyoruz. Bakalım ondan sonrası ne olacak.

ADAY KADRODAKİ DEĞİŞİM

İzlanda maçından bu yana kadro değişimin devam ettiğini kaydeden Terim, “Bazı zorunlu değişikliklerimiz de var. Bu değişim devam edecek. Milli takımda yaşa bakmıyorum ama yeni oyuncularımız geliyor. Caner’in olmaması belki de Emre’yi bize kazandırdı. Bazı mevkilerde 2-3 oyuncumuzun olması bizim için avantaj. Yavaş yavaş gençleşiyoruz ama bunu gençleşmek için değil, hak ettikleri için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Terim, Salih Uçan, Okay Yokuşlu ve Emre Çolak’tan umutlu olduğunu, ancak bu 3 oyuncunun da beklentilerinin altında kaldığını anlatarak, “Oyuncuların rengine, ismine bakmadan hak ettiğini vermeye çalışıyoruz. Milli takıma 3 büyüklerden daha fazla oyuncu veren takımımız oldu. Ayrıca yeni yürürlüğe girecek yabancı oyuncu kuralıyla birçok arkadaşımızın yurt dışında oynama isteğinin artacağı görüşündeyim. Ben de yurt dışında oynayan birçok ismi açıklamaktan zevk alacağım” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:28,