SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu Hamza Hamzaoğlu şampiyonluk hikayesini anlatırken şu ifadeleri kullandı, “Oyuncularıma biz 7’de 7 yapıp şampiyon olacağız demiştim. Hepsi şampiyon olacağımıza inanmıştı. Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir maçında bile oyuncularım daha güçlendi. Davaya daha sarıldı, daha inandı. Bu kayıplar bizi hedefe doğru daha da yaklaştırdı. Son 7 maçın da 6’sını kazanarak hedefe ulaştık. Son haftalar kolay değil. Son maçlarda daha üretken bir oyun oynuyorduk. Maçları daha çok kazanmaya yönelik oynamak zorundasınız. Oyundan çok 3 puan daha önemli oluyor. Bunu başarmak ayrı bir beceridir. Oyuncularım hedefe gitmek için nasıl oynarız duygusunu bana hissettirdiler bu da beni ayrı konsantre etti.

“GALATASARAY KAZANMAYA ALIŞMIŞ BİR TAKIM”

Galatasaray eskiden beri kazanmaya alışmış bir takım. Girdiği her müsabakada kazanan ve kazanmaya daha yakın bir takım. Kupa finalinde zorlanacağımızı tahmin ediyorduk. Şampiyonluk kutlamaları, nereye gitseniz sürekli güzel ağırlanıyorlar, dolayısıyla maça konsantre olmak zor olacaktı. Biz elimizden geleni yaptık. Oyuncularım da o maça motive olmak için çok çalıştı ama asıl konsantrasyon maçın içinde oldu. Oyuncularım çok büyük fedekarlıklar yaptı. Oyuncularımı kutluyorum.”

Antrenmanlar sırasında oyuncuları ve ekibiyle bir çok fikri paylaşütığını, onların fikirlerine değer verdiğini; ancak son kararı kendisinin verdiğini dile getiren Hamzaoğlu, takım içerisinde kendisine en çok yardımcı olan isimler konusunda ise “En başta takım kaptanı Selçuk. Onun önderliğinde diğer oyuncular da hepsi yardımcı olmaya çalışıyorlar. Hamit, Wesley, Hakan Balta, Sabri… Bunlar saha içeriszinde diğer arkadaşlarına yardımcı olan ve onları motive eden isimlerdi” yorumunu yaptı.

Galatasaray şampiyon olduğunda ilk sizi kim aradı sorusuna ise Galatasaray’ın şampiyon çalıştırıcısı, “Zaten telefonda kızım ve oğlumla konuşuyorduk, onlar maçın son haberini verdiler. Yanımızda Abdurrahim ve Ali Ağabey ile eşleri, Dursun ve Duygun başkan beraberdik. İlk haberi telefonda kızım ile oğlum verdi” yanıtını verdi.

Şampiyonluktan sonra Fatih Terim’le konuşma fırsatı bulup bulmadığıyla ilgili de Hamza Hamzaoğlu, “Şampiyonluktan sonra aramak için acele etmedim. İkinci kupayı da aldığımızda soyunma odasında oyuncularımla beraber bu başarılarda büyük pay sahibi olan hocamızı da bu sevince ortak edelim dedik ve onunla beraber o coşkuyu yaşadık. Terim’in benim için çok önemli yeri var” ifadelerini kullandı.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ’Nİ KAZANMAK İSTİYORUZ”

Gelecek sezondaki hedefleriyle ilgili ise Hamza Hamzaoğlu, “Şampiyonlar Ligi’ne katılacak olmamız hedeflerimizi zorlaştırıyor. Birdenbire başarı beklemiyoruz. İstikrarı yakalamalıyız. Transferde de buna dikkat edeceğiz. Direk olarak ve alternatif olarak kullanabileceğimiz oyuncular alacağız. Şampiyonlar Ligi’nden ilk hedefimiz gruptan çıkmak sonra da çeyrek final. Ondan sonra nereye kadar gidebiliriz; bilmiyorum ama bu kupaya ortak olup onu da müzemize getirmek istiyoruz. Doğru bir şekilde yol almak, sabırlı ve istikrarlı bir şekilde yürümek” açıklamalarını yaptı.

Bu kadronun önümüzdeki sezon yeterli olup olmayacağı sorusuna ise Hamzaoğlu, “Kadromuzun biraz daha güçlenmesi gerekiyor. Kadro derinliğimizin biraz daha olması gerekir. Mevcut kadroyla bu başarıyı yakalayabiliriz. Oyuncularımız birlikte oynamanın avantajıyla seneye girecekler ama bir kaç rötuş yapmamız lazım” yanıtıyla transfere yeşil ışık yaktı.

“ŞAMPİYONLUK YARIŞI ŞİMDİDEN BAŞLADI”

Gelecek sezonu da değerlendiren Hamzaoğlu, “Seneye çok daha zor geçecek. Bu yıl sezonun ortalarında herkes yarışın ciddiyetine vardı. Önümüzdeki sezon için yarış şimdiden başladı. Şimdiden bu yarışı bekliyorum, biz de hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in önemli işler yapacağını düşünüyorum. Antrenörlüğüne hiçkimse bir şey diyemez. Oynattığı futbolla Beşiktaş’a çok şey katacak. İşimiz kolay olmayacak. Fenerbahçe de şampiyonluğu kaybetti, bu onları daha da hırslandırdı. Önümüzdeki yıl çok daha zor bir lig bizi bekliyor. Üç kulvarda da hedefe ulaşmak için hazırız. Seneye çok daha zor bir lig olacak, herkes bu yarışın ciddiyetinin farkına vardı ve çok iyi motive olmuş durumda. Bizim işimiz bu yıl da kolay olmayacak” ifadelerini kullandı.

Cüneyt Tanman’ın kulübe çok katkısı olacağını dile getiren Hamza Hamzaoğlu, “Cüneyt Tanman ile daha önce de görüşüyorduk. Zaman zaman yaz tatillerinde olsun ya da ortak arkadaşlarımızla sürekli konuşuyorduk. Onunla çalışmak ayrıca bizi memnun ediyor. Futbolun içinden gelen birisiyle devam etmek bizim için önemli. Kulübümüzü nasıl daha iyi duruma getirebiliriz, neler yapabiliriz bunları konuşuyoruz. Kulübe önemli katkısı olacak” dedi.

“FATİH TERİM BİZİM LİDERİMİZ”

Galatasaray’da örnek aldığı isimler olarak Metin Oktay, Hakan Şükür ve Hagi’yi gösteren Hamzaoğlu, “Bunlar çok önemli oyuncular. Fatih Hocamı söylemiyorum ama hem oyuncu hem de hoca olarak en başa koyabiliriz. Hepimizin önünü açan liderimiz. Ümit Milli Takım’da antrenrörümüz Fatih Hoca’ydı. O dönemlerde Avrupa takımlarına karşı bırakın kazanmayı 3-4 yesek sevindiğimiz dönemlerdi. Fatih Hoca ile beraber kendimize güvenimiz geldi. O ndan çok şey öğrendik ve aldık, biz de o güvenle devam etmeye çalışıyoruz. İnşallah biz de bizden sonrakilere örnek oluruz” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN TRİBÜNLERİ DOLDURACAKLAR DEMİŞTİM”

Galatasaray taraftarından memnun olduklarını kaydeden Hamzaoğlu, “İlk geldiğimde tribünlerde boşluklar fazlaydı, arkadaşlarıma, ‘bir gün bu tribünler dolacak. Herkes bizi destekleyecek’ demiştim. İlk göstergesi Arsenal maçındaydı. Mağlup olmamıza rağmen, bizi tam desteklediler. Çok zor şartlarda geliyorlar ama hiçbir zaman olumsuz tezahüratta bulunmadılar. Hepsine teşekkür ediyorum. Bizi iyi günde de kötü günde de destekledikrleri sürece yolumuzu bulup devam edeceğiz. Bize yönelik yapılan koreografiden dolayı çok duygulandım. Maç sırasında değil, maçtan sonra televizyonda gördüm, düşünenlere ve yapanlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“MELO GİTMEK İSTERSE KAL DEMEM”

Transfere de açıklık getiren Hamza Hamzaoğlu, “Belirli mevkilere değil her mevkiye her oyuncuya açığız, yeterki bize mali ve her anlamda uygun olsun. Taraftarlar hiç merak etmesinler, bu konuda aceleci etmeyi doğru bulmuyoruz ama geç de kalmayız. Bir çok oyuncumuz var ama Melo gündeme geliyor. Melo da diğer oyuncularımızdan farksız, önemli bir değerimiz. Ama transfer dönemi geldiğinde bu tür şeyler ortaya çıkıyor. Bazı oyuncularımızla istemesek de yolları ayıracağız. Kalmasını istediğimiz her oyuncu kıymetlidir; ama bana gelip, ‘Çok iyi teklif var’ diyen hiçbir oyuncuyu tutmam. Bana buradaa kalıp çok iyi mücadele eden oyuncular lazım. Melo da böyle hissettiği takdirde kalmasını istediğim bir isim. Yaptığı fedekarlıklardan dolayı memnunum, Hamit de Selçuk da Sabri de fedakarlıklar yaptı. Oyuncularımı ayırmam söz konusu değil. Kalmak istediği sürece kalmasını isterim” ifadelerini kullanarak transferde esnek olacaklarını bir kez daha dile getirdi.