SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Macaristan ve Romanya’nın ortaklaşa düzenlediği 2015 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası başladı. Potanın Perileri, organizasyonun B Grubu ilk maçında Polonya ile karşılaştı. Milliler ikinci yarıdaki oyunuyla rakibini 57-54 mağlup ederek turnuvaya galibiyetle başladı.

Karşılaşmada ilk sayılar Milliler’den gelirken geri kalan bölüm takımımız adına iyi geçmedi. Top kayıplarıyla rakip yarı sahaya hızlı geçen Polonya, yüksek yüzdeli oynadığı bölümde üstünlüğü ele geçirdi. Çeyrek ortasında 12-4’lük skorda Ekrem Memnun mola aldı ancak dönüşte de Potanın Perileri hücumda işleri yoluna koyamadı. Son bölümde Işıl ve Sanders ile hareketlenen Milli Takımımız farkı eritse de ilk çeyrek 17-11 Polonya üstünlüğüyle noktalandı.

İkinci çeyreğin başında kısa oyunculara baskı yaparak Polonya’nın organize olmasını engellemeyen çalışan Potanın Perileri, hücumda da hareketlenince oyunu dengelemeyi başardı. Ancak öne geçmenin hesaplarını yapan Milli Takım, potasında 7-0’lık bir seri görünce Polonya farkı çift hanelere çekti. Geri kalan bölümde her iki potada da istediği ritmi yakalayamayan Ay-yıldızlılar devreye 33-26 geride girdi.

Üçüncü periyoda iyi başlayan taraf A Milli Takımımız oldu. Olcay Çakır’ın hem savunma hem de hücumdaki enerjisi Periler’r 9-0’lık bir seri getirirken uzun süre sonra öne geçtik. Milliler geri adım atmayan Polonya karşında final periyoduna 43-42 önde geçti.

Son çeyrekte çekişme bir an bile kesilmedi. İlk maç stresini yaşayan iki ekip de hücumda düşük yüzdeyle oynarken taraflar savunmayla ayakta kaldı. Ay Yıldızlılar için ekstra sayılar bulan Canıtez, aynı zamanda savunmadaki performansıyla Lara Sanders'ın dinlenmesini sağladı. Polonya'da ise Kobryn'den gelen sayılar skoru dengede tuttu. Son iki dakikaya 51-51 eşitlikle girildi. Bahar Çağlar'dan gelen sayı 28 saniye kala farkı üçe çıkardı: 57-54 Polonya'nın son hücumunda Julie McBride'ın üçlüğünde sahneye Lara Sanders çıktı. Sanders'ın McBride'a yaptığı blok, Polonya'nın maçı kazanma umutlarını bitirdi ve Türkiye Avrupa Şampiyonası'ndaki ilk maçını 57-54 kazandı.

Milliler’de Sanders 16 sayı 7 ribaut 1 asist, Işıl Alben 7 sayı 2 ribaunt, Birsel Vardarlı 5 sayı 6 ribaunt 8 asistle oynarken Polonya’da ise Kobryn 24 sayı 7 ribaunt, Miedzik 9 sayı ile mücadele etti.

Yayınlanma Tarihi:19:56,