SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Agresif, çalışkan ve çok disiplinli

11 Haziran 2015

Joachim Löw, Antonio Conte, Luciano Spaletti, Marcelo Bielsa gibi birçok hocanın ismi geçti Fenerbahçe için son birkaç haftada. Gelen isim ise Citor Pereira… Öncelikşe şunu söyleyeyim; bir sonraki kongrede aday olacağını açıklayan Ali Koç’un Portekizli hocanın transferinde büyük pay sahibi olduğunu öğrendim. Tıpkı sportif direktör Terraneo’da olduğu gibi… Kulüp içinden aldığım sağlam istihbarata göre Ali Koç, belki 2 ay belki de 1 yıl sonra yapılacak olağanüstü kongre nedeniyle şimdiden başlamış ekibini hazırlamaya…

Pereira, son dönemde alıştığımız Fenerbahçe hocalarından farklı bir karakter. Her şeyden önce çok hırlıs, agresif ve fazlasıyla disiplinli. Ayrıca çok çalışkan, gözü kara ve renkli bir kişilik. Son Dünya Kupası’nın yıldızı, Real Madrid’de oynayan Kolombiyalı James Rodriguez gibi bir yeteneği kadroya almamıştı. Yani iyi çalışmayana forma vermiyor, ismi ne olursa olsun. Ayrıca sert disiplini nedeniyle oyuncuların da kenara alındıklarında el kol hareketi yapıp, sonrasında özür dileyip bir sonraki maçta yine 11’de oynamasını artık göremeyeceğiz Fenerbahçe’de…

Porto ve Olympiakos’ta genelde 4-3-3 sistemini oynattı. Hücumu seven bir hoca ama takım savunmasından da taviz vermiyor.

ATAR YAPMAKTAN ÇEKİNMEZ

Çok ağır antrenmanlara yaptırdığı için daha önce çalıştırdığı takımlarda oyuncular tarafından fazla sevilmediğini de duydum. Olympiakos’u çalıştırırken Panathinaikos deplasmanında “Gate 13” diye bilinen fanatiklerin bulunduğu tribünün önüne kadar gidip atar yapmış, uzun süre gündem olmuştu.

Futbolculuk geçmişi hiç de parlak değil ama teknik adamlık kariyeri umut verici. Porto’da 2, Olympiakos’ta 1 lig şampiyonluğu yaşamış. Hakemler konusunda fazlasıyla agresif. Her maçta hakemlerle tartışmaya gireceği muhakkak.

Pereira için Fenerbahçe büyük bir sınav. Porto’nun oturmuş organizasyonunu ve Olympiakos’un Yunanistan’da son 19 sezonda 17 şampiyonluk kazandığını düşünürsek, teknik adamlık konusundaki en ciddi sınavını vereceğini söyleyebiliriz. Portekizlilerin söylediği gibi “Yeni Mourinho mu olur yoksa Beşiktaş’taki Carvalhal gibi mi?” yaşayıp göreceğiz. Umarım iki taraf için de hayırlı olur.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek