SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, Rusya’nın 2018 Dünya Kupası’nın ev sahipliğini hakkıyla kazandığını söyledi.

Rusya’nın ev sahipliği yapacağı 2018 Dünya Kupası’nın hazırlık aşamasına, FIFA tarafından denetim yapılması amacıyla Samara kentinde düzenlenen “Rusya 2018” adlı toplantıya, FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke ile Rusya Spor, Turizm ve Gençlik Bakanı Vitaliy Mutko da katıldı.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Valcke, Rusya’nın 2018’de, Katar’ın 2022’de Dünya Kupası’na ev sahipliği sürecinde rüşvet verdiği iddialarına ilişkin, “Bunlar saçmalık. Rusya, Dünya Kupası’na ev sahipliğini hak ederek kazandı” ifadelerini kullandı.

Valcke, söz konusu ülkeler hakkında daha önce de soruşturma açılmasına rağmen herhangi bir ihlale rastlanmadığı sonucunun çıktığını da hatırlattı.

Bakan Mutko ise turnuvanın ev sahipliği sürecinde Rusya’nın kurallar çerçevesinde hareket ettiğini vurgulayarak, “Moskova yönetiminin bu konudaki tek endişesi, iftiraya uğramaktır. Rusya, Dünya Kupası’na ciddi bir şekilde hazırlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Zürih’te 27 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda FIFA’nın bazı üst düzey yöneticilerinin gözaltına alınmasının ardından basında yer alan bazı haberlerde, Rusya ve Katar’ın ev sahipliği yapacağı Dünya Kupalarını farklı ülkelerin düzenleyebileceği öne sürülmüştü.