SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA 2026 Dünya Kupası ihale sürecinin, FIFA’da yaşanan son gelişmeler nedeniyle askıya alındığı açıklandı.

FIFA sözcüsünün AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, “2026 FIFA Dünya Kupası ihale sürecinin, yaşanan son gelişmeler nedeniyle askıya alınmasına karar verilmiştir” denildi.

FIFA sözcüsü, “Teklif sürecinin askıya alınmasına yönelik kararla ilgili gelişmeler, FIFA İcra Kurulu toplantısında ele alınacaktır” ifadesini kullandı.

2026 Dünya Kupası ihale sürecinin ertelenme kararı, Rusya’da düzenlenmesi kararlaştırılan 2018 ve Katar’da düzenlemesi kararlaştırılan 2022 Dünya Kupası kapsamında devam eden soruşturmaların ışığında alındı.

2026 FIFA Dünya Kupası’nı düzenleyecek ülkenin, Mayıs 2017’de Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılacak FIFA Kongresi’nde belirlenmesi kararlaştırılmıştı.

FIFA’nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı 27 Mayıs’ta Zürih’te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında “kara para aklandığı” gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde 29 Mayıs’ta düzenlenen kongrede Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:13:57,