SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde İtalya’nın Juventus ile İspanya’nın Barcelona ekipleri arasında oynanan ve Katalan kulübünün zaferiyle sonuçlanan maç sonrası İtalyan basını, takımlarının performansıyla ilgili gurur dolu ifadeler içeren başlıklar attı.

Barcelona’nın Juventus’u 3-1 yendiği final maçında düdük çalan Çakır’ın performansı, İtalyan basınında geniş yer buldu.

Ülkenin önde gelen spor gazetelerinden La Gazzetta dello Sport, haberi “Barcelona şampiyon, Juventus’un başı dik” manşetiyle aktardı. Siyah-beyazlı takımın 4. dakikada geriye düşmesine karşın Morata ile eşitliği sağladığı ancak Pogba’nın düşürüldüğü pozisyonda hakemin penaltı kararı vermediği savunuldu. İtalyan ekibinin Suarez’in golüyle yeniden geriye düştüğü ardından da Neymar’ın sonucu tayin ettiği hatırlatıldı.

Gazetedeki haberlerde ve yazılarda, Juventus’a turnuva boyunca ve finalde gösterdiği performanstan ötürü teşekkür edildi.

La Gazzetta dello Sport, Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez final yöneten Cüneyt Çakır’a 5 notunu verdi. Genel olarak maçı iyi yönettiği belirtilen hakemin kartlarını kullanmakta tasarrufa gittiği, Pogba’nın düşürüldüğü pozisyonda penaltıyı es geçtiği, Neymar’ın elle attığı golün iptalinde doğru karar verdiği yazıldı.

“Şampiyonlar Ligi Barcelona’nın ama Juve sen büyüksün” başlığını atan Corriere dello Sport gazetesi de haberinde, Barcelona’nın öne geçtikten sonra kaleci Buffon’un etkili performansı ve Morata’dan yediği golle bir ara sallandığını ifade etti. Katalanların, Messi’nin sahneye çıkmasıyla önce Suarez’in ardından da Neymar’ın golüyle bu sezonun 3. kupa zaferine eriştiği, buna karşılık Juventus’un ise dünkü performansıyla alkışlanmasının gerektiği aktarıldı.

Corriere dello Sport, yönetiminden ötürü 4,5 notunu verdiği hakem Çakır’ın, maçın ilk dakikalarında yaptığı fauller ve özellikle 14. dakikada Neymar’a yaptığı faul sebebiyle Şilili oyuncu Arturo Vidal’i oyundan ihraç edebilecekken etmediğini yazdı. Gazete, ikinci yarıda Paul Pogba’nın Dani Alves’in müdahalesiyle dengesini kaybederek yerde kalmasının penaltı olduğunu ancak Çakır’ın bu pozisyonda penaltı vermediğini savundu.

Hakem Çakır ve ekibinin, Neymar’ın eline çarparak ağlara giden topu gol olarak saymamasının ise doğru karar olduğu belirtildi.

Tuttosport: “Gelecek sefere…”

Juventus’a yakınlığıyla bilinen Tuttosport gazetesi ise “Gelecek sefere…” başlığını atarak, sezonu üç kupayla bitirme hedefindeki Juventus’un bunu gerçekleştiremediğini, bununla birlikte vakit kaybetmeden gelecek sezonun çalışmalarına başladığı belirtildi.

Maçla ilgili haberde, Juventus’un bir ara Morata’nın beraberlik golüyle umutlansa da Barcelona’nın Berlin’de taç giyerek, zafere ulaştığı yorumu yapıldı. Ayrıca, oynadığı 8 Şampiyonlar Ligi finalinden 6’ncısını kaybeden Juventus’un kötü geleneğinin sürdüğü ifade edildi.

İtalyan basınının Çakır değerlendirmesi

Tuttosport gazetesi, müsabakanın hakemi Cüneyt Çakır’a 5,5 notunu verdi. Türk hakemin Suarez’in golünden önce Pogba’nın düşürülüşüne penaltı verebileceğini ancak vermediğini ve çok fazla düdük çaldığı savunuldu. Çakır’ın maçı çok iyi yönetmediğini fakat sonuca etki edecek bir hatasının da olmadığı ifade edildi.

Çakır ile ilgili gazetede çıkan bir başka yorumda ise Cüneyt Çakır’ın Pierluigi Collina yönetimindeki UEFA Hakem Komitesi’nin tecrübeli hakemlerinden olduğu kaydedilirken, maçın ilk dakikalarında Vidal’i oyundan atmaması sebebiyle kendisine teşekkür edilebileceği dile getirildi. Barcelona’nın 2. golünden önce Dani Alves’in Pogba’ya tartışmalı şekilde sarıldığı ancak hakemin bunu Pogba’nın Tevez’e avantaj sağlaması olarak değerlendirip oyunu devam ettirdiği yazılırken, Neymar’ın eline çarparak ağlara giden topta gol iptalinin doğru karar olduğu belirtildi.

Ülkenin ana akım gazetelerinden Corriere della Sera da Çakır’a dünkü maçtaki yönetiminden ötürü 6 notunu verirken, Türk hakemin çok fazla düdüğüne başvurduğu, bunlara Avrupa’da çok fazla düdük çalınmayan ikili mücadelelerin de dahil olduğu belirtildi.

Morata’nın beraberlik golü öncesinde avantajı doğru şekilde uygulattığı dile getirilen Çakır’ın, yardımcısının uyarısıyla Neymar’ın eline çarparak ağlara giden topta golü iptal etmesinin doğru karar olduğu yorumu yapıldı.

Corriere della Sera’da hakeme ilişkin yazının son bölümünde ise Türk hakemliğinin yeterliliğinin kabul edilmesinin ve hak ettiği değerin gösterilmesinin gerektiği vurgulandı.