SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe'nin yeni sezonda kadrosuna katacağı Bursasporlu Fernandao, golleri, üstün forvet özellikleriyle kendini göstererek, sarı-lacivertliler için büyük ümit oldu. Ancak Brezilyalı futbolcunun görünen bu özelliklerinin yanında, Fernandao kimdi ve diğer özellikleri nelerdi? Bunları da o dönemin Bursaspor Scouting Direktörü Tarkan Batgün anlattı.

Batgün, Daum'un teknik direktör olduğu dönemde bir forvet arayışı içinde olduklarını belirterek, “Kendisine bazı isimler sunduk. O da Fernadao'nun izlenmesi yönünde rapor verdi. Daum'un Scoutu Wolfgang Kuhlman, 1.5 ay futbolcuyu yerinde izledi. O dönem Fernandao, Brezilya İkinci Ligi'nde oynuyordu. Rapor olumlu geldi. Ardından dönemin sportif direktörü Barış Güçlü gidip pazarlıkları yaptı ve transfer gerçekleşti” dedi.

Bursaspor'a gelmesiyle gelişiminin burada da devam ettiğine vurgu yapan Tarkan Batgün, “Özellikle Daum'un yardımcılığını yapan İrfan Buz hoca, doğru yönlendirmeler yaptı. Sürekli kanatlara gidip top almaya çalışıyordu. İrfan hoca onu ceza sahası içi ve çevresine odakladı. Performansı zirve yaptı” diye konuştu.

Futbolcunun, Fenerbahçe'nin sistemine uyacağını ifade eden Batgün, “Tek santrfor özelliklerine sahip bir isim… Buldozer gibi… Fiziğiyle rakip savunmayı bozuyor, arkadaşlarına pozisyon hazırlıyor. Oyun zekası üst düzeyde… Daha Fernandao'nun kafa gollerini görmediniz. Bursa'daki oyun yapısı gereği bu özelliği çok ön plana çıkmadı. Ama Fenerbahçe'de mutlaka bu özelliğini kullanacaktır” yorumunu yaptı.

MÜTHİŞ BİR AİLE BABASI

Fernandao'nun özel yaşantısından da bahseden Tarkan Batgün, “Müthiş bir aile babası ve profesyonel… Çok hırslı. Bu çok önemli. Başarıyı istiyor. Gece hayatı yoktur ve çok sıkı çalışır” diye konuştu.

Milliyet